Модерністки про кіно. Жінки в кінокультурі Кракова і Львова 1918-1939

Модерністки про кіно. Жінки в кінокультурі Кракова і Львова 1918-1939

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Др. Малґожата Радкєвіч

Ягеллонський університет

24 листопада 2016 / 18.00

Центр міської історії, Львів

Лекція буде презентацією жінок – модерністок, які брали участь в розвитку кінокультури Кракова і Львова в 1918-1939 рр., тобто в часи, коли разом з модернізмом і авангардом надзвичайно динамічно розвивалося мистецтво, але також популярне кіно.

Під час лекції обговорюватимемо кінокритику Стефанії Загорської, тексти Зофіі Лісси і інших членів львівського Кіноклубу "Авангард". Це дозволить показати активність жінок міжвоєнного періоду в культурі, а також в кінопубліцистиці і обговорити дві головні її причини. По-перше, як підтверджують документи, фото і кінотехніка були винаходами, які жінки швидко опанували. В нових технологіях і новій культурі, яка повстає навколо них – (аудіо)візуальній чи кіно – жінки бачили шанс для власної творчої діяльності і професійної активності. По-друге, міжвоєнні роки є періодом обговорення в Галичині взірців жіночої ідентичності. Жінки у ХХ столітті вибороли право на працю, освіту, голосування, це відбилося на їх активності в публічній сфері: як громадянок, працюючих осіб, а в кіно – режисерок, акторок, але теж глядачок.

Виразом самосвідомості жінок, їх освіти і емансипації був їх інтелектуальний вклад в розвиток мистецької культури, а разом з тим участь в творенні і сприйнятті популярної культури. Це віддзеркалилося в письменстві і кінокритиці, якою займалися жінки – публіцистки, письменниці, але і аматорки теж.

Лекція буде проілюстрована кіноматеріалами і фотографіями, які показують різні обличчя жінок в кіно.

Лекція відбудеться польською мовою із синхронним перекладом.

post picture

Др. Малґожата Радкєвіч

проф. Ягелонського університету, займається проблематикою культурної ідентичності в модерному кіно і візуальному мистецтві. Досліджує творчість жінок в кіно, фотографії, мистецтві. Серед її публікацій: “Володарки погляду”. Теорія кіно і практика режисерок і акторок (“Władczyniespojrzenia”. Teoria filmu a praktyka reżyserek i artystek) (2010) і її нова книжка Обличчя кіно квір (Oblicza kina queer) (2014). Як редакторка приготувала п’ять томів серії Гендер (Gender). Є координаторкою дослідницького проекту NCN: Піонерки кіно і фотографії в Галичині 1896-1945 (NCN: Pionierki kina i fotografii w Galicji 1896-1945). Є стипендіаткою Міністра культури і культурної спадщини.

Зображення

Верхнє: Акторка Марта Маліцка в машині. 1936