"Міське питання" у Центрально-Східній Європі бл. 1900 р.: узагальнення і місцеві особливості

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Каміль Шмєховський

Університет Лодзі

8 жовтня 2019 / 18.30

Центр міської історії, Львів

Дев’ятнадцяте століття стало переламним моментом в урбанізації та індустріалізації Європи. Усі європейські суспільства, від заходу до сходу, зазнавали чимало важливих змін, пов’язаних з переходом від сільського до міського стилю життя. Зростання чисельності міського населення породило багато нових проблем і викликів, як-от житлові умови, бідність, забруднення повітря чи початкова освіта. Усі їх слід було вирішувати місцевій владі, а це вже перетворювалося на політичні питання. Амбітні погляди на реформу соціальної сфери формувалися паралельно з програмами муніципальних реформ. Місто майбутнього уявляли як модерністичну утопію з широким спектром самоуправління.

За цих умов урбаністичний розвиток у Центрально-Східній Європі був парадигматичний. Найбільші міста Російської імперії, а також Австро-Угорщини, такі як Варшава, Лодзь чи Львів, мусили впоратися з типовими проблемами швидких темпів зростання. Однак, їхня ситуація дещо відрізнялася, через політичну ситуацію у кожній з імперій, а також місце цих міст у національних дискурсах.

Під час лекції Каміль Шмєховський проаналізує урбаністичне питання в Королівстві Польському у 1900-1915 р.р. як кейс для вивчення проблем, дискусій і поглядів на міський розвиток у Центрально-Східній Європі на зламі XIX – XX століть. Крім того, він спробує зробити висновки з деякими загальними заувагами про цей регіон та його історичний досвід урбаністичної модерності.

Лекція відбуватиметься польською мовою з синхронним перекладом.

post picture

Каміль Шмєховський

історик, PhD з історії Польщі, закінчив Університет Лодзі у 2013 р. Коло наукових інтересів – урбаністика, аналіз прес-дискурсу, процеси модернізації у Польщі XIX-XX століття, історія м. Лодзь. На даний момент працює над своїм докторським дослідженням про урбаністичний дискурс Польського королівства на початку ХХ століття, за підтримки Національного центру науки Польщі. Він також співпрацює з проектом про історію концептів у Польщі у ХІХ і ХХ столітті. Раніше був консультантом з питань оцифрування в робітничих комунальних фотоархівах Лодзі. Автор чотирьох книг і двох наукових статей англійською мовою, а також декількох праць польською мовою у наукових збірниках і збірках.

Зображення

Верхнє: Вулиця Карла Людвіга та будинок готелю Bellevue, 1909-1911 роки. Листівка, видавець: Давід Грунд. Із колекції Ігоря Котлобулатова / Міський медіаархів

Галерея: Ірина Середа