"Казкова кімната Бруна Шульца"

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

15 вересня 2012/ 19.30

Центр міської історії, Львів

Пряма трансляція дискусії з Центру міської історії у Львові  до Центру E-WERK у Фрайбурзі (Німеччина) з нагоди відкриття мистецької виставки "Казкова кімната Бруна Шульца. Останній шедевр Майстра" Пересувна інсталяція Беньяміна Ґайслера у Центрі E-WERK, Фрайбург

"Казкову кімнату" створив Бруно Шульц 1942 р. під час німецької окупації. Її віднайшов 2001 р. Беньямін Ґайслер, коли знімав документальний фільм "Віднайти картини", а невдовзі їх знищили представники Яд-Вашему і донищили представники Міністерства культури України при перенесенні залишків кімнати. Після років систематичної праці Беньямін Ґайслер реконструював останній шедевр Майстра в повномасштабній мультимедійній інсталяції з нагоди Року Бруна Шульца 2012 р.

Народився австрійцем, жив поляком, помер євреєм – Бруно Шульц є одним із найвидатніших письменників й новаторів польської мови у ХХ сторіччі, чиї твори перекладено 39 мовами. Однак його мистецька кар’єра починалася з графічного дизайну й малярства та ними закінчилася у Дрогобичі.

Кожне покоління по-новому і ще глибше відкриває Шульца. Він не тільки описував свій світ, а водночас створював свою філософську візію світу. Гротеск казковою мовою, первісні оповіді, фантастичні історії кохання, мікрокосм батька й сина – все це проходило трансформацію та все ж опиралося знищенню. Пророк, чия творчість так тісно пов’язана з Дрогобичем.

Твори Бруна Шульца народилися під впливом мінливих систем влади та індустріалізації у пристнищі поліетнічного та поліконфесійного регіону. Уважний та інтелігентний спостерігач одразу помітить переміни у системі цінностей. Так само філантропічно і він прожив своє життя. Твори Бруна Шульца опираються спрощенням, яких не можна трактувати інакше, як із огидою. Вони наснажені філософською силою індивідуальності. Долаючи кордони, вони не піддаються ніякому контролю, і в своїх широті й красі вони входять у царство мрій; вони запрошують читача/глядача ставитися акуратніше до власного внутрішнього царства, утім не заперечуючи небезпек і суспільного руйнування життєвого різноманіття. Дзеркало, що також відображає темні сторони дійсності у сьогоднішньому світі.

Учасники з України:
Модератор: Юрко Прохасько, письменник, перекладач, Львівський університет, член групи з відкриття фресок Бруна Шульца у Дрогобичі 2001 р.
Юрій Андрухович, письменник, поет, есеїст і перекладач творів Бруна Шульца українською мовою.
Тарас Возняк, український культуролог, політолог, головний редактор і засновник незалежного культурологічного журналу "Ї".
Ганс Крістіан Гайнц, представник Комітету допомоги галицьким німцям у Львові.

Учасники від Центру E-WERK у Фрайбурзі (Німеччина)
Беньямін Ґайслер, кінорежисер, письменник, митець і продюсер, відкривач фресок Бруна Шульца у Дрогобичі 2001 р.

Дискусія проходила німецькою мовою; синхронний переклад забезпечував Роман Дубасевич, Ґрайфсвальдський університет, кафедра східно- та західнослов’янської філології, член групи з відкриття фресок Бруна Шульца у Дрогобичі 2001 р.

Центр E-WERK у Фрайбурзі зараз працює над міжнародним виставковим турне Казкової кімнати по Україні і Польщі. Більше інформації для зацікавлених тут: www.benjamingeissler.de

За підтримки:
E-WERK Freiburg
Форуму видавців у Львові
VII літературного фестивалю
Комітету галицьких німців у Львові

Зображення

Верхнє: Прохідна картинна шафа з фресками Бруно Шульца - Мобільна інсталяція в оригінальному масштабі (Художній керівник: Бенджамін Гейсслер)