Теура. Софія Яблонська

Теура. Софія Яблонська

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

31 cічня 2019 / 18.30

Центр міської історії, Львів

Запрошуємо на показ чотирьох документальних фільмів Софії Яблонської та презентацію альбому фотографій і трьох подорожніх романів мандрівниці у рамках проекту "ТЕУРА. СОФІЯ ЯБЛОНСЬКА".

Уперше у Львові будуть демонструватися відзняті в 1930-х роках короткі документальні фільми-репортажі першої української кінодокументалістки та письменниці Софії Яблонської. У своїх унікальних кінороботах Софії вдалося зафіксувати життя та побут європейських колоній: В’єтнаму, Камбоджі, Індонезії та Французької Полінезії. Також будуть презентовані три арт-буки, які є візуальним переосмисленням тревелоґів авторки, написаних у міжвоєнний час.

Проект "ТЕУРА. СОФІЯ ЯБЛОНСЬКА", створений видавництвом РОДОВІД за сприяння Українского культурного фонду. Це фотоальбом зі вступною статтею Оксани Забужко, біографією Софії Яблонської та три арт-буки подорожніх романів – "Чар Марока", "З країни рижу і опію", "Далекі обрії" (укладачі та автори ідеї – Андрій Беницький та Вероніка Гоменюк, дизайн – Володимир Гавриш). "Теурою" – червоною птахою – назвали Софію й визнали "своєю" мешканці острова Бора-Бора, де вона однією з перших з’явилася з фото- та кінокамерою.

Книжкові видання та серія виставок в Україні, Франції, Азії – це лише початок масштабного проекту "ТЕУРА. СОФІЯ ЯБЛОНСЬКА". Також передбачається створення повного електронного архіву творчої спадщини відомої українки, до якого ввійдуть листи, рукописи, фото, які зараз зберігаються в Україні, Польщі, Франції, США, Канаді.

Учасники презентації: Вероніка Гоменюк, Андрій Беницький, автори ідеї, біографії, упорядники нових видань Софії Яблонської. Презентацію модеруватиме директор Дому Франка Богдан Тихолоз. 

Софія Яблонська (1907-1971)

народжена в родині священика в селі Германів на Львівщині, 20-річною поїхала до Парижа вчитися знімати кіно. З 1929 року вона мандрує світом і знімає на фотоапарат і кінокамеру пейзажі, архітектуру, людей Марокко, Єгипту, Південно-східної Азії, Нової Зеландії, Індонезії, Яви, Балі, Таїті, Австралії, а також пише тревелоґи зі своєї навколосвітньої подорожі. Сьогодні її фотографії, книги, фільми повертаються в український і світовий мистецький контекст. 

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: видавництво РОДОВІД

Галерея: Ірина Середа