Постановочна іншість: етнографічні покази в Центральній та Східній Європі, 1850-1939

Постановочна іншість: етнографічні покази в Центральній та Східній Європі, 1850-1939

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Домініка Чарнецка

Інститут археології та етнології польської академії наук у Варшаві

9.9.2021, 18:30

Конференц-зал Центру міської історії

Практика організації виставок "екзотичних" чужинців в Європі була відома ще в давнину. Однак протягом століть можливість відвідати такі покази неєвропейців була доступна переважно для представників привілейованих груп. З розвитком сучасної епохи, включаючи підвищений інтерес до інакшого, у ХІХ столітті публічні виставки "екзотичних" людей (нім. Völkerschauen) поступово демократизувалися та інституціоналізувалися і стали однією з форм масових розваг.

Хоча етнографічні виставки були "винаходом" західних колоніальних імперій, що підживлювало ідею панування Заходу над колонізованими народами, вони відносно швидко популяризувалися також у країнах центральної та східної Європи. Динамічний розвиток шляхів траспортного сполучення, в тому числі подовження залызничної мережі, дозволив групам неєвропейців (іноді навіть кількох сотень людей) добратись до все більш віддалених частин Європи. В результаті людей з Африки, Австралії, Америки чи Азії можна було побачити наживо не тільки в Лондоні, Парижі чи Берліні, а й у цирках, парках, зоопарках у Кракові, Варшаві, Празі, Львові, Києві, Ризі, Москві та багатьох інших містах і містечках, щоразу в дещо іншому контексті. Після Першої світової війни важливість таких показів і виставок почала по-трохи спадати з різних причин.

Історія таких етнографічних показів ідеально опрацьована щодо Західної Європи та США, але все ще маловідома, коли йдеться про Центральну та Східну Європу. У межах лекції "Постановочна іншість: етнографічні покази в центральній та східній Європі, 1850-1939" Домініка Чарнецка спробує представити генезу, принципи організації, важливість етнографічних показів в регіоні та реакцію місцевих громад на них, намагаючись привернути увагу до різних контекстів, і, як наслідок, неадекватність застосування певних категорій та інтерпретацій, що сформувались з позицій центру (-ів) щодо "периферії". Крім того, дослідниця буде звертатись до сучасної категоризації цього культурного феномену, включаючи обґрунтованість та доречність використання терміну "людський зоопарк", що був запроваджений у науковий та медійний обіг та до популярної культури на початку ХХІ століття.

Лекція відбудеться польською мовою з синхронним перекладом на українську.

post picture

Домініка Чарнецка

Інститут археології та етнології польської академії наук у Варшаві

Доцентка Центру етнології та сучасної антропології Інституту археології та етнології Польської академії наук у Варшаві. В даний час вона досліджує тему “Постановочна іншість. Людські дивацтва в Центральній та Східній Європі, 1850–1939”. Крім того, вона головна дослідниця у проекті “Через тіло в русі. Антропологічне вивчення тілесного досвіду та переходу ідентичності представниць жіночої фітнес-культури”.

Зображення

Верхнє: "Дагомейці. За мотивами фотографії Рембрандта, зроблено спеціально для dla Tygodnika". Tygodnik Ilustrowany. 13 липня 1889, № 341, с. 32.