Зменшуватися по-розумному. Управління процесами зменшення міста у європейському контексті

Зменшуватися по-розумному. Управління процесами зменшення міста у європейському контексті

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Проф. д-р Дітер Рінк

Лейпцизький університет

31 травня 2012 / 18.30

Центр міської історії, Львів

Зменшення міст (Urban shrinkage) стає звичним явищем у все більшій кількості європейських міст та агломерацій. Вони є наслідком різних, але пов’язаних процесів: нерівномірний економічний розвиток, демографічні зміни, перехід до інших форм землекористування та містобудування, а також відмінні вимоги до житла та способу життя. Ці чинники й надалі визначатимуть розвиток міста й регіону. Їхні наслідки підсилюються процесами глобалізації, європейського розширення й інтеграції та дотичними процесами економічної реструктуризації через постсоціалістичний перехідний період у Східній Європі. Зменшення агломерацій формує власні моделі для розвитку й відмінну динаміку, що відрізняється від протилежної моделі збільшення міст. Виходячи з таких обставин, завданням доповіді було пояснити причини та наслідки зменшення міст, а також порівняти різні місцеві напрямки зменшення міст в Європі.

Зменшення міста позначається на багатьох аспектах міського розвитку, як-от житло й ринок праці, міська інфраструктура, землекористування та міський бюджет. Воно є справжнім викликом для політики міста й конкретних форм планування, дій і, відповідно, нових форм місцевого управління. Чиновникам потрібно обдумувати нові стратегії, щоб подолати недостатнє постачання чи проблеми з житлом, інфраструктурою, землею тощо. Враховуючи цей контекст, доповідь була присвячена місцевому управлінню процесами зменшення міста на основі емпіричних даних, зібраних у семи європейських містах.

Пропоноване дослідження ґрунтується на проекті "Зменшуватися по-розумному" (Shrink Smart) з циклу Сьомої рамкової програми, який вивчає аналогії та відмінності місцевих процесів скорочення в європейських агломераціях за допомогою компаративних досліджень міст – Лейпциг-Галле (Німеччина), Ліверпуль (Великобританія), Сосновець-Битом (Польща), Острава (Чехія), Генуя (Італія), Тімішоара (Румунія) та Донецьк-Макіївка (Україна) – та ставить своїм завданням визначити проблеми й перспективи реакції місцевого управління.

post picture

Проф. д-р Дітер Рінк

вивчав культурологію й гуманітаристику в Лейпцизькому університеті. Член колективу Центру вивчення довкілля ім. Г. Гелмгольца з 1994 р., зараз – старший науковець відділу соціології міста й довкілля. З 2000 р. – почесний професор Мітвайдського університету прикладних наук. Головні теми його досліджень – міська соціологія, питання субурбанізації, скорочення, збалансованого розвитку, землекористування та природи міста. 

Інформаційна підтримка:

  • img

  • img