Вересень'39:кінохроніка чотирьох країн

Вересень'39:кінохроніка чотирьох країн

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

19 жовтня 2009 / 18.00

Центр міської історії, Львів

1 вересня 1939 року гітлерівський ІІІ Рейх нападає на Польщу із заходу. Розпочинається Друга світова війна. За два з половиною тижні, 17 вересня, зі сходу Польщі наносить удар Радянський Союз. Кліщі, що затискаються на Польщі, є результатом потаємної угоди - пакту Молотова-Ріббентропа.

До історичних джерел належить все те, звідки історики та дилетанти можуть черпати відомості про минуле. Проте історичні джерела - це зовсім не сліди минулого як такого, а сліди фактів, які треба було зробити важливими. Зокрема, не віддзеркалюють минулого такі історичні джерела як пропагандистські кінохроніки, себто витвори особливого ґатунку - перші спроби створення обов'язкової версії подій. Історик не має безпосереднього контакту з минулим, котре у безмежній своїй різноманітності вже перестає бути доступним. Вибрані його елементи залишають сліди. Користуючись цими слідами і будуючи власні ієрархії, історики створюють розповідь про минуле. Однак сліди варто вивчати дуже ретельно.

Кінохроніки - чудовий приклад цього, адже сьогодні нас цікавить не так безпосередня інформація, наприклад, леґітимізація людиноненависницьких режимів, або зміцнення духу боротьби, як відображення щоденного життя людей, що ходили і вмирали 70 років тому на цих вулицях, які ми знаємо сьогодні, і з якими нас пов'язує наш власний досвід. Поглядом сучасної людини ми чудово впізнаємо постановочні сцени, що начебто мали бути випадково схопленими кадрами. У нинішні часи перед нами інший образ минулого, що формувався, не лише спираючись на пропагандистську діяльність людиноненависницької влади, а й на пам'ять мільйонів її жертв, на працю незалежних істориків, хоча надзвичайно легко собі уявити й пригадати, що і в Польщі, і в Україні ще 20 і 18 років тому право конструювати історію узурпували собі дуже нечисленні й зовсім не обрані особи. Ми, що живемо нині, коли ставимо свої питання кінохронікам 70-річної давності, шукаємо як свого роду «істини», так і способів її викривлення. Пасторальні кадри двох тоталітарних держав - Радянського Союзу та Третього Рейху явно контрастують із знанням про практики режимів, що призвели до знищення найбільшої кількості людей у жорстокому ХХ столітті. Праця над образом минулого триває й надалі, і часом, замість прямувати до правди про жертв і злочинців, збочує на шлях, який хотілось би вважати кошмаром минулого.

Центрі міської історії показав документальну хроніку чотирьох країн: СРСР, Німеччини, Польщі та США.

У програмі показу можна було побачити:

  • Визволення. УРСР, 1940, 63'
  • Варшавська неділя. Польща, 1938, 7:30'
  • Бойова готовність передвересневої Польщі. Польща, 1939, 7:00'
  • Фрагменти хроніки Польської Телеграфної Агенції. Польща, 1939, 1:37'
  • Хроніка оточеної Варшави. Польща, 1939, 9:24'
  • Облога. США, 1940, 9:23'
  • Кінохроніка Польського Телевізійного Агенства травня 1939 року. Польща, 1939, 10'
  • Польща у Ґданьську. Польща, 1939, 13'
  • Кампанія у Польщі. Німеччина, 1939, 60'

Показ відбувся за ініціативи та у співпраці з Польським Інститутом у Києві і став продовженням показу "Вересень '39" що відбувся у Києві 18 вересня.

Матеріали надані Польським Інститутом у Києві, Фільмотекою Народовою та Національним центром Олександра Довженка. Показ відбувся за підтримки Міністерства культури та спорту України.

Зображення

Верхнє: Захисники столиці. Варшава, 1939