Архітектура сецесії

Архітектура сецесії

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

26–27 вересня 2015

Центр міської історії, Львів

У Львові відбудуться Дні Європейської Спадщини, що цьогоріч сфокусовані на представленні архітектури сецесії. Короткий період часу, у який сецесія домінувала в архітектурі міста (1890-ті–1914 рр.), залишив по собі багату та різноманітну спадщину цього стилю у Львові, що має свій місцевий колорит. Сецесія протягом довгого часу сприймалася лише як перехідний стиль, що передував модернізму, та засуджувалася через її надмірну декоративність та примхливі форми. Починаючи з 1960-х рр. сецесію (Ар Нуво), історики архітектури у світі "реабілітують" як стиль, що відображає культурне життя на зламі ХІХ і ХХ століть і заслуговує на особливу увагу. У радянському просторі сецесія, як стиль буржуазний та декадентський, довгий час не обговорювалася, у Львові його почали досліджувати лише у 2 пол. 1980-х рр.

У рамках заходу 26 вересня о 12.00 у подвір'ї будинку вул. Богомольця, 6 відкриється виставка "Сецесія у масках", що представить вибрані роботи львівського фотографа Танаса Никифорука з 1980–1990-х рр. Представлені фото маскаронів — чи масок — найбільш запам'ятовуваних і характерних елементів сецесії, що є часто акцентами фасадів. Маски є емоційними, часто ґротескними, театральними, можуть зображати не тільки людські обличчя, а й лиця міфологічних істот.

Також, 26 вересня о 12.30 Центр міської історії презентуватиме проект "Інтерактивний Львів" та репрезентацію на його сторінках сецесійної архітектури. Проект "Інтерактивний Львів" містить значну базу даних про архітектуру сецесії у Львові та окремі будинки – від орендних кам'яниць і вілл, до громадських будівель, будівель транспорту та промисловості. Особливим фокусом буде розповідь про вулицю Богомольця, що є одним з найвідоміших та найяскравіших прикладів сецесійного архітектурного ансамблю у Львові, який є детально опрацьованим та має багату підбірку матеріалів.

Наступного дня, 27 вересня о 17.00, відбудеться екскурсія вулицею Богомольця і зокрема будинком №6, де розміщений Центр міської історії. Під час екскурсії архітектор Ольга Заречнюк розповідатиме про історію виникнення вулиці та особливості її планування — зокрема, чому озеленений сквер у її центрі є справді непересічним явищем тогочасного містопланування. Крім цього, звертатиметься увага на цікаві елементи архітектури будинків та особливості їхнього внутрішнього планування. Під час екскурсії відвідувачі зможуть детально дослідити інтер'єр та планування будинку на вул. Богомольця, 6, побачити відреставровані вітражі сходової клітки, збережені сецесійні двері в інтер'єрі першого

Дні європейської спадщини — загальноєвропейська ініціатива, офіційно започаткована Радою Європи в 1991 році. Мета проекту — звернути увагу мешканців та гостей міста до культурної спадщини та її ролі у розвитку сучасного суспільства. Основною ідеєю заходу є відкриття і огляд зазвичай закритих чи маловідомих пам'яток, щоб привернути увагу громадськості до їх історичної та архітектурної цінності.

"Інтерактивний Львів" є інтерактивною мапою та цифровою базою даних про місто, його історію та архітектуру. Проект містить опрацьовані історико-архітектурні описи будинків, а також архівні фотографії, креслення, усноісторичні інтерв'ю з мешканцями міста. Також проект представляє оригінальні наукові та науково-популярні дослідження про соціальне, економічне та культурне життя міста ХІХ–ХХІ ст.

Зображення

Верхнє: Курдонер на вулиці Богомольця у Львові, 1908 / Wikimedia Commons