Якого минулого потребує майбутнє? Історія і пам'ять в сучасній Україні

Якого минулого потребує майбутнє? Історія і пам'ять в сучасній Україні

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

11 травня 2015

Центр міської історії, Львів

Відбулася публічна дискусія  та презентація книги Томаша Стриєка "Невловні категорії: нариси про гуманітаристику, історію і політику в сучасній Україні, Польщі та Росії".

Відштовхуючись від основних тез книжки, основна увага в дискусії була сконцентрована на ролі історії та пам’яті в Україні після Євромайдану і російської інтервенції. Учасники спробували відповісти на наступні запитання: якою насправді є роль історії в подіях останнього року? Якою має бути поведінка істориків і гуманітаріїв у час війни? Чи мають вони ангажуватись в кампанії патріотичного виховання і антиросійської історичної пропаганди чи, навпаки, повинні передусім зберігати критичну поставу? Чи потребує сучасна Україна "декомунізації", і якщо так, якої форми вона має набрати? Якої модифікації потребують український історичний наратив та історична пам'ять з огляду на оголошений курс на інтеграцію до ЄС?

Про книгу:  Томаш Стриєк. Невловні категорії: нариси про гуманітаристику, історію і політику в сучасних Україні, Польщі і Росії / Пер. з польської С. Сєряков, В. Склокін, І. Склокіна, А. Павлишин, ред. В. Склокін. Київ: Ніка-Центр, 2015.

До книжки увійшли вибрані статті провідного сучасного польського українознавця Томаша Стриєка, написані протягом останніх п'яти років. Автор зосереджується на тому, як українські інтелектуали і науковці після здобуття незалежності переосмислювали такі базові категорії як нація, пам'ять, національна історія, перехідна справедливість. Порівнюючи український випадок з польським, російським та іспанським, автор простежує "війни пам'яті" останніх десяти років і розмірковує над тим, яка політика щодо пам'яті потрібна сучасній Україні щоб подолати травматичне минуле і збудувати динамічне демократичне суспільство сьогодні.

Модератор – Володимир Склокін, історик, працює в Центрі міської історії Центрально-Східної Європи у Львові і Українському католицькому університеті.

Учасники дискусії:

Томаш Стриєк

історик і політолог, науковий співробітник Інституту політичних досліджень ПАН і професор університету “Collegium Civitas” (Варшава). Фахівець з інтелектуальної історії, історії історіографії і порівняльних студій пам’яті. Автор чотирьох монографій, присвячених різним аспектам історії України ХХ – початку ХХІ століть, остання праця: “Україна перед кінцем історії. Нариси про політику держав щодо пам’яті” (Варшава, 2014).

Леонід Зашкільняк 

історик, професор Львівського національного університету імені Івана Франка.

Василь Расевич 

історик, науковий співробітник Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України.

Партнери: Видавництво "Ніка-Центр", Польський Інститут у Києві, Східний інститут українознавства імені Ковальських, Український католицький університет, інтернет-портал historians.in.ua.

  • img

Зображення

Верхнє: Государ Микола Олександрович під час хресного ходу