Архітектура середніх шкіл Львова в XIX i XX ст. (до 1939 року)

Архітектура середніх шкіл Львова в XIX i XX ст. (до 1939 року)

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Кароль Санойца

Вроцлавський університет

12 травня 2016

Центр міської історії, Львів

Будівництво, розбудова і модернізація матеріальної бази для освіти у Львові в період Галичини і в період Другої Речі Посполитої були ефектом діяльності державної і крайової влад, а також приватних осіб та інституцій. До цього будівництва були залучені відомі архітектори, будівельні фірми, фундації і фундатори шкільних об'єктів. Окрім самих об'єктів, змінювалося теж їх оточення – стадіони, шкільні сади, територія для відпочинку. Характерно, що освітні об'єкти, призначені для польської, української, німецької і єврейської молоді, значно відрізнялися як в питанні пристосування для шкільних потреб, так і в розмірах і оснащенні. Частину з них часто орендували у приватних осіб чи публічних інституцій і вона слабо виконувала функції такого типу об'єктів.

Однак в місті повставали теж сучасні будови, які досі викликають подив зрілістю концепції, утилітарним характером, а часом дуже цікавою архітектурою (наприклад, семінарія ім. А. Асника, Науковий заклад Зофії Стшалковської, гімназія ім. Франца Йосифа, пізніше Стефана Баторія). Більшість існує дотепер, а частина виконує ті самі функції. Про роль, яку для середньої освіти Львова відіграло приміщення давнього монастиря бернардинців, а також про історію будівництва гімназій у Львові розказав проф. Кароль Санойца.

Лекція відбулася польською мовою.

post picture

Кароль Санойца

доктор історичних наук, співпрацівник Історичного інституту Вроцлавського університету. Наукові зацікавлення: історія науки і освіти в XIX i XX столітті, польсько-українські стосунки, дидактика історії, наукова інформація. Автор книг: “Образ сусідів в загальній шкільній освіті Другої Речі Посполитої” (2003); “Стосунки польсько-українські в державній освіті південно-східних воєводств Другої Речі Посполитої” (2013).

Зображення

Верхнє: Натан Крігер. IV вища гімназія, 1895-1900. Колекція Ігоря Котлобулатова/ Міський медіаархів