Право та пам'ять: роль єврейського культурного майна

Право та пам'ять: роль єврейського культурного майна

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

5 вересня 2016 / 18.00

Центр міської історії, Львів

У лекції було представлено взаємозв’язок між правом та пам’яттю у Східній та Центральній Європі з єврейської точки зору. Після закінчення Другої світової війни, майбутнє єврейської культурної спадщини потребувало переосмислення. Першочерговим завданням стало не лише відновлення єврейського життя, а й порятунок єврейських культурних цінностей, конфіскованих нацистами. Очевидно, що євреї (але не тільки євреї) зіткнулися з концептуальною дилемою після Голокосту. Нацисти категоризували євреїв як окрему націю, незалежно від їх громадянства. На противагу цьому, класичне міжнародне право не визнає націй без територій. Не існувало жодних правових категорій, які могли б забезпечити євреям їх законне право на подання колективних претензій щодо пограбованого майна. Як могли особи без громадянства та переміщені особи подавати юридично визнані позови? Проблема, що стосувалась не лише євреїв, має загальне значення для вивчення наслідків геноциду: чи сукупність людей, як група, до якої належить знищена меншина, має право на майно, що після неї залишилось? Це питання стало одним із основних викликів, що постали перед євреями як бездержавним народом після Другої світової війни.

У лекції Натан Шнайдер зосередився, зокрема, на діяльності єврейських політичних активістів (як наприклад, Ханна Арендт та Сало Барон), котрі почали вимагати, щоб євреї розглядатися у правовому полі, нарівні з державними націями. Ця нова де-територіалізована політика змінила єврейські правові рамки, що є особливо актуальним для країн Східної і Центральної Європи.

Подія відбудеться в рамках програми відкриття меморіалу "Простір синагог".

post picture

Натан Шнайдер

є професором соціології в Академічному коледжі Тель-Авів-Яффо в Ізраїлі. Він народився в Німеччині, отримав освіту в Ізраїлі і Сполучених Штатах, викладав у Колумбійському університеті в Нью-Йорку і в Мюнхенському університеті в Німеччині. Його наукові інтереси протягом останніх років фокусувались на соціологічному аналізі процесів травми та жертовності. Поточний проект Н.Шнайдера зосереджується на єврейській політиці після Голокосту крізь призму космополітничної пам’яті. Серед його виданих праць: “Голокост і пам’ять у глобальну епоху” (у співавторстві з Даніелем Леві), Temple University Press, 2006, “Єврейська пам’ять та космополітичний порядок” (2011, Polity Press), “Пам’ять і забування в епоху після Голокосту” (буде опублікована в листопаді 2016 року).