День домашнього кіно

День домашнього кіно

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Юлія Коваленко, Кржиштоф Свірек

18.10.2019, 17:00

Центр міської історії, Львів

Запрошуємо на програму до Міжнародного дня домашнього кіно, яка супроводжуватиметься лекціями про особливості жанрів, практик і форматів вернакулярних фільмів та відео, а також показами віднайдених та оцифрованих цьогоріч матеріалів та їх обговоренням.

Міський медіаархів Центру міської історії вже вчетверте проводить День домашнього кіно і організовує дні відкритих дверей для пошуку та безкоштовного оцифрування кінозаписів, які зберігаються у приватних збірках. Цьогорічна подія відбуватиметься в рамках міжнародної конференції Digital Cultures Lviv, яка зосереджена навколо теми живих архівів. Окрім традиційних показів домашніх записів, з лекціями виступлять дослідники Юлія Коваленко та Кржиштоф Свірек.

Нині, після майже столітньої історії кінематографу, домашнє відео часто-густо постає чимось, що є важливим і зрозумілим лише для сім’ї та дружнього кола автора. Мовляв, аматорське кіно не має ані художньої цінності, ані сформульованого висловлювання, ані традицій, щоб стати предметом публічних розмов – воно є герметичним для чужого ока.

Втім, саме це любительство історично нерідко було жестом протесту, боротьбою за свободи, практикою самоідентифікації тощо. Це стає ще більш очевидним, якщо говорити про домашнє кіно за часів радянського тоталітарного режиму.

Варто лише звернути увагу на те, як у тогочасному українському хоум муві фільмувався міський простір, і перед нами відкриється розмаїття зворушливих способів дослідити і розширити межі своєї свободи на рівнях індивідуального і колективного, тілесного і символічного, безцільного і меморіального тощо. Де закінчується «мій» простір у місті? Як мені личить поводитися на «чужих» вулицях? Від поетичного спостерігання за птахами до фіксування радянських демонстрацій – кому належать центральні площі міста? Зрештою, перефразовуючи Жака Ріветта, кіноаматори доводять – Місто належить нам.

Програма заходів:
facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Українське домашнє кіно радянських часів: Місто належить намЛекція Юлії Коваленко

Місце

Центр міської історії, Львів

Дата

18 жовтня 2019Час17.00
facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

VHS - археологія медіа та практики повсякденного життяЛекція Кржиштофа Свірека

Місце

Центр міської історії, Львів

Дата

18 жовтня 2019Час18.00
facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Домашні фільми, зібрані Міським медіаархівом у 2019 роціПоказ та презентації

Місце

Центр міської історії, Львів

Дата

18 жовтня 2019Час19.00

VHS була непересічним явищем на межі технології, естетики і повсякденного життя. З’явившись, як масове розважальне медіа, цей формат став інструментом для сприйняття та творення рухомих зображень. Лекція буде спробою осмислення, рефлексії та проблематизації навколо теми VHS, як чогось більшого ніж просто технологічна цікавинка чи предмет ностальгії 80-тих та 90-тих. Домашні записи VHS, які сьогодні зберігаються у збірках на кшталт Міського медіаархіву Центру міської історії можуть стати захоплюючим джерелом для досліджень естетики, сопсобів фіксуування життя суспільства та частини практик повсякденного життя користувачів цією технологією. Центральною ідеєю лекції стане давновідома у студіях естетичних форм думка про те, що технічно жоден медіум не може бути абсолютно прозорим, а пропонує власний спосіб бачення світу, нав'язує теми і є співтворцем соціальних практик. Колись завдяки VHS ми дивились на світ по-іншому, з сьогоднішньої перспективи цей погляд на світ можна досліджувати, яка частину соціальної історії.

Юлія Коваленко

кандидат культурології, викладачка кафедри образотворчого мистецтва ОДАБА.

Кржиштоф Свірек

PhD з соціології, Інститут Соціології Варшавського Університету

Міжнародний день домашнього кіно — це свято аматорських фільмів і кіно, яке щорічно проводиться у жовтні у багатьох місцях світу. Заходи в цей день дають можливість окремим особам і сім'ям побачити і поділитися своїми власними домашніми фільмами, побачити своїх сусідів і т.д. Це шанс, щоб дізнатися, чому треба піклуватися про ці фільми і дізнатися, як найкраще доглядати за ними.

[розархівування] — це неформальні покази збірок та колекцій Міського медіаархіву, які покликані популяризувати та актуалізувати проблематику архівної спадщини серед громадськості. Ми прагнемо формувати нові погляди на архівування та представляти історичні колекції з незвичної перспективи. Заходи з цього циклу передбачають спільні перегляди і прослуховування візуальних, аудіо-візуальних, чи аудіо творів, які б у відмінній від академічності атмосфері вільних рефлексій і обговорення поєднували популярні формати та архівні-історичні збірки. Це вечори сине-музики чи фото-музики, перегляди фільмів, фото-презентації та інші події, які представлятимуть діалог сучасного і минулого.

Зображення

Верхнє: Міський медіаархів

Галерея: Віталій Солопчук