Показ фільму Міхаїла Кауфмана

Показ фільму Міхаїла Кауфмана "Навесні" (1929) та лекція

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Станіслав Цалик

письменник, сценарист, ВВС history writer

14 березня 2019 / 18.30

Запрошуємо на показ нововіднайденої версії фільму "Навесні" (Михаїл Кауфман, 1929) із спеціально створеним історичним закадровим коментарем Станіслава Цалика та лекцію дослідника. Подія відбувається в межах програми [розархівування] Міського медіаархіву.

Документальний фільм Михаїла Кауфмана "Навесні" (1929) тривалий час вважався втраченим. За радянських часів стрічку кілька разів цензурували і вкорочували, тому ніхто не знав чи існує десь оригінал фільму. Михаїл Кауфман був молодшим братом режисера Дзиги Вертова, автора знаменитого фільму "Людина з кіноапаратом". Обидва Кауфмани працювали над цією славетною стрічкою: Дзиґа як режисер і Михаїл як оператор. То ж коли нещодавно у Голландії виявили повну версію стрічки, у Києві сильно зраділи і силами Національного центру Олександра Довженка плівку оцифрували та відреставрували. У 2018 році Станіслав Цалик зробив закадровий коментар того, що відбувається на екрані і ця нова версія фільму була вперше показана в Києві.

Відзнятий у 1929 році фільм Кауфмана показує Київ, якого вже немає – його повсякдення, його людей, вулиці, будинки, Дніпро, повінь та ін. Коментар Станіслава Цалика натомість допомагає нам зрозуміти, що саме ми бачимо на екрані. З лекції дослідника ми дізнаємося, як брати Кауфмани опинилися в Києві, що стало причиною їхнього конфлікту і чому Михаїл почав фільмувати самостійно. Йтиметься також про Київ 1929-го року, бо "Навесні" – це перший фільм, повністю присвячений Києву. Тут місто – головний герой, який так добре "зіграв свою роль", що тепер "Навесні" вважають шедевром українського кіноавангарду.

post picture

Станіслав Цалик

український письменник, сценарист, ВВС history writer. Закінчив ВДІК (1996, сценарна майстерня проф. В. К. Черних). Лауреат мистецької премії “Київ” ім. Івана Миколайчука в галузі кіномистецтва. Член Української Кіноакадемії, Національної спілки кінематографістів України, Асоціації європейських журналістів. Працює в документальному жанрі. Друкується українською, російською, польською, англійською мовами.

[розархівування] - це неформальні покази збірок та колекцій Міського медіаархіву, які покликані популяризувати та актуалізувати проблематику архівної спадщини серед громадськості. Ми прагнемо формувати нові погляди на архівування та представляти історичні колекції з незвичної перспективи. Заходи з цього циклу передбачають спільні перегляди і прослуховування візуальних, аудіо-візуальних, чи аудіо творів, які б у відмінній від академічності атмосфері вільних рефлексій і обговорення поєднували популярні формати та архівні-історичні збірки. Це вечори сине-музики чи фото-музики, перегляди фільмів, фото-презентації та інші події, які представлятимуть діалог сучасного і минулого.