Демон руху, дух часу, привиди місць. Фантастичний Грабінський і його світ

Демон руху, дух часу, привиди місць. Фантастичний Грабінський і його світ

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Др. Йоанна Маєвська

21 вересня 2018 / 18.00

Львівська національна наукова бібліотека України ім. В. Стефаника (читальний зал № 1)

Запрошуємо на презентацію книги Йоанни Маєвської "Demon ruchu, duch czasu, widma miejsc. Fantastyczny Grabiński i jego świat", Wydawnictwo Ossolineum, Wrocław 2018.

Сто тридцять років тому в Кам’янці-Струмиловій народився письменник, долею якого було життя в тіні і на межі: в тіні загрози і смерті, на межі яви і сну; в тіні літературних зірок, на межі епох, течій і стилів; в тіні Великої війни, яка показала грізне обличчя сучасності, і на межі занепаду Австро-Угорщини, а потім відродженої Речі Посполитої.

Стефан Грабінський, а йдеться саме про нього, назавжди залишився другорядним письменником, хоча завжди прагнув бути першим. Цей класик польської фантастики надихав інших митців цього жанру, приміром Станіслава Лема. Перебуваючи в пастці стереотипних формул ("польський По", "польський Лавкрафт", "польський Майрінк"), сьогодні він відкривається як унікальний письменник, вартий чогось більшого, аніж пересічні згадки в історико-літературних синтезах.

Йоанна Маєвська намагається передати його світ, центром якого був Львів. Називає місця, людей, події, що формували уяву і талант письменника. Підтвердження своїх гіпотез і інтуїції вона шукає в його творчості. Творчість Грабінського представляє як оригінальне явище, сформоване особистим досвідом і провінційним мікрокосмом, яке водночас вписується – свідомо чи несвідомо – у трансформації, що відбуваються в макрокосмі європейської літератури та культури.

Мова події - польська.

Зустріч модеруватиме Тарас Назарук, координатор проекту "Інтерактивний Львів".

Др. Йоанна Маєвська

літературознавиця, випускниця Варшавського університету та Університету Сорбонни. Викладає в Театральній академії імені Александра Зельверовича. Авторка текстів про Гюїсманса, де Мопассана, Пруса, Реймонта, Жеромського та вікторіанську літературу жахів.

Подія організована видавництвом Оссолінеуму у Вроцлаві (Wydawnictwo Ossolineum) в партнерстві з Центром міської історії.