Автор шляґерів усіх часів — Емануель Шлехтер (1904-1943)

Автор шляґерів усіх часів — Емануель Шлехтер (1904-1943)

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Адам Редзік 

Варшавський університет

19 вересня 2014

Український катлицький університет, Львів

Це була розповідь про людину та її діяльність у часі, в якому жила; про особу, яка була одним із найвидатніших авторів пісень, діалогів та комедійних сценаріїв у Польщі міжвоєнного періоду — від середини 1930-х років Емануель Шлехтер був головним автором текстів для знаменитого фільмового композитора Генрика Варса.

Емануель Шлехтер походив із полонізованої єврейської родини середнього достатку. Як доброволець (будучи ще гімназистом) боровся у війні з більшовиками 1920 року. Студіював право в Університеті Яна Казимира у Львові і водночас виступав у кабаре та театрах. Від початку був пов'язаний з Польським Радіо Львів, де виявив себе як мовний пурист, про якого колеги говорили: "більш польський, ніж поляки". Навіть прізвище своє записував згідно з польською транслітерацією: Szlechter. Близько 1933 року виїхав до Варшави. Там став одним із найбажаніших авторів діалогів, сценаріїв, пісень. Брав участь у створенні майже тридцяти фільмів, в тім числі трьох фільмів Міхала Вашинського (Michał Waszyński) про львівських батярів — Щепка і Тонька. Його пісні і нині відомі у Польщі, хоча прізвище автора текстів залишається в тіні. Наприклад: "Кожен може кохати" ("Każdemu wolno kochać"), "А мені шкода літа" ("A mnie jest szkoda lata"), "Трішки щастя в коханні" ("Odrobinę szczęścia w miłości", "Сексепіл" ("Sexapeal"), "На дев'яту домовився з нею" (Umówiłem się z nią na 9-tą"). Із "львівських" пісень варто згадати: "Тілько ві Львові" ("Tylko we Lwowie"), "Серце батяра" ("Serce batiara"), "Маю ґітару ві Львові куплену" ("Mam gitarę kupioną we Lwowie", інша назва "Розспіваний Львів"("Rozśpiewany Lwów") чи "Ми два обацвай") ("My dwaj obacwaj"). Слухачі довідалися про життя та досягнення Емануеля Шлехтера на тлі епохи.

Лекція організована Центром міської історії за підтримки Українського Католицького Університету.

post picture

Адам Редзік 

правник та історик, габілітований доктор юридичних наук, викладач Варшавського Університету, редактор часопису “Palestra”, співзасновник і член Головної Ради Інституту Аллерганда. Випускник правничих та історичних студій Яґеллонського Університету та гуманітарного факультету Люблінського Католицького Університету. Був стипендіатом Європейського Колегіуму Польських та Українських Університетів (2001-2005), а також двічі отримував стипендію Фундації Підтримки Польської Науки (2007 i 2008 року). Автор понад 300 наукових і популярно-наукових публікацій з галузей історії права, історії науки, компаративного права та регіоналістики, серед яких є понад десять книжок.