Facebook та війни у соціальних медіа

Facebook та війни у соціальних медіа

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Світлана Матвієнко

Університет Західного Онтаріо

11 лютого 2016

Центр міської історії, Львів

Медійна археологія вивчає матеріальнi характеристики технологій, їх можливостi та обмеження, а також ідеології втіленi у їхньому дизайні. Ця лекція простежує зв’язок між фізичною інфрастуктурою інтернета, алґоритмами соціальної мережі Facebook, зокрема тими, які координують персональну добірку новин (News Feed) та механізмами розгортання і тривання (дез)інформаційної війни.

Платформа Facebook, звичайно, відіграла роль у процесі координування численних подій Майдана і волонтерського руху протягом війни з Росією. Але не треба забувати, що Facebook потребує нас, користувачів, значно більше, ніж (ми думаємо) ми потребуємо Facebook. Дослідниця розглянула стратегії цієї платформи, аналіз яких призвів до висновкy, що її так часто оновлюваний aлгоритм є не лише втіленням системи контролю – контролю загалом і, зокрема, контролю доступу до інформації ("новин, повідомлень").

Aлгоритм Facebook є втіленням її етики. У межах алгоритмічної етики, війна – це подарунок: адже вона забезпечує потужний інформаційний ("вимірюваний у байтах") потік, який утримує користувача на сайті, це швидкий зріст кількості користувачів та розширення (не зміцнення!) їхніх мережевих зв’язків. В той час, коли ми часто асоціюємо цю платформу із "свободою слова", вважаємо її за альтернативний засiб комунікації, Facebook – це тоталітарна структура. Це – ефективнe знаряддя (дез)інформаційної війни та протистояння.

post picture

Світлана Матвієнко

дослідниця медіа (PhD з історії та філософії технологій й інформаційної теорії, Університет Західного Онтаріо, 2015; та PhD з критичної теорії й теорії кіно та медіа, Університет Міссурі, 2011). Викладає на факультеті інформації та медіа-досліджень в Університетi Західного Онтаріо. Вона є співредакторкою (разом із Полом Д. Міллером) книги The Imaginary App (MIT Press, 2014), збірки досліджень про мобільні додатки та cloud computing. Її наукові інтереси включають паралельні історії кібернетики та психоаналізу, явище користувача-співучасника (complicit user) та медійнy археологію інформаційної війни. Останні публікації: “Interpassive User: Complicity and the Returns of Cybernetics” (Fibreculture Journal 25 “Apps and Affect”) та “Cinema for A Missing People: Gilles Deleuze’s Crystal Image and Alexander Dovzhenko’s Zvenyhora” (Harvard Ukrainian Studies 32).