Презентація книги 

Презентація книги "Academia Militans. Університет Яна Казимира у Львові"

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

7 квітня 2016

Центр міської історії, Львів

Ця книга є першою спробою так повно представити минуле одного з найважливіших освітніх і наукових осередків Центрально-Східної Європи – Львівського університету – від його початків у середині XVII ст. до деполонізації в середині ХХ ст. Задум підготувати таке дослідження виник у 2010 році. Це мала бути стисла монографія. Мірою того як авторський колектив заглиблювався у джерела, розширювалася й проблематика видання. Книга вийшла друком щойно наприкінці 2015 року в краківському видавництві "Wysoki Zamek". Її наскрізною ідеєю є думка про те, що доля університету невіддільна від долі людей, його викладачів і студентів.

Видання підготували автори, кожен з яких є визнаним фахівцем у своїй галузі: в історії природничих і точних наук (проф. др. габ. Роман Дуда, проф. др. габ. Анджей Каєтан Врублєвскі), теології (ксьондз, проф. др. габ. Юзеф Волчаньскі), права (др. габ. Адам Редзік), медицини (проф. др. габ. Ванда Войткєвіч-Рок), а також історіографії (др. габ. Лукаш Томаш Срока, доц. др. Мар’ян Мудрий). Окремий розділ у монографії присвячено діяльності у Львові в 1921–1925 роках Українського (таємного) університету як опозиції до польського Університету Яна Казимира. Видання винятково багато ілюстроване унікальними фотографіями.

Книга акцентує на найважливіших наукових школах, які принесли Львівському університету світову славу. Водночас організатори презентації прагнутимуть, аби представлення книги було поєднане з розмовою про ширші контексти університетської історії, насамперед про місце Львівського університету в міському просторі, про поняття "університетське місто", про національні виміри університету, про хитання університету між освітнім та політичним призначенням. Львівський університет – чинник стабільності чи джерело неспокою міста? Це питання неодноразово з’являтиметься під час зустрічі.

В зустрічі брали участь: автор ідеї, співавтор і редактор книги др. габ. Адам Редзік з Варшавського університету, юрист і історик, спеціаліст в історії права, науки і культури XIX і XX ст.; др. габ. Лукаш Томаш Срока, професор Педагогічного університету ім. Комісії національної освіти в Кракові, знавець і дослідник історії Галичини, особливо еліт Кракова і Львова, автор розділу про гуманітарний факультет; доц. др. Мар’ян Мудрий з Львівського національного університету ім. Івана Франка, фахівець з історії Галичини XIX–XX ст., автор розділу про Український (таємний) університет.

Презентація відбулася українською та польською мовами.