Цифрові взаємодії: семінар про інфраструктуру та інструменти цифрових досліджень

Цифрові взаємодії: семінар про інфраструктуру та інструменти цифрових досліджень

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

29.9.2021, 11:00-17:00

online / zoom / youtube

Як працюють проекти цифрової гуманітаристики? Які інструменти та навики потрібні для створення таких проектів? Чи знання мов програмування є ключовим у цьому? Де шукати досвід інших та ділитися власними напрацюваннями?

Семінар цифрової історії "Цифрові взаємодії: інфраструктура та інструменти цифрових досліджень" зосередиться на розмові про інструменти та цифрові стандарти, мережі інституцій та дискусійні платформи в полі цифрової гуманітаристики та соціальних наук, які допомагають шукати відповіді на ці запитання.

Використання цифрових технологій значно глибше інтегроване в поле гуманітаристики, ніж це може видаватися на перший погляд. Цифрові навики та інструменти вже впродовж тривалого часу присутні в наших щоденних професійних та приватних практиках. Водночас академічні інституції формують доступ до все нових методологічних та технологічних можливостей. Подія має на меті показати, що цифрові методи та інструменти в гуманітаристиці не зводяться виключно до наявності глибокої технологічної експертизи чи масштабного фінансування. Розбудова інфраструктури, створення освітніх ресурсів, впровадження стандартів вільного доступу до даних та інструментів роботи з ним робить цей обмін знаннями та досвідами відкритим для широкого кола дослідників.

Серед тем для обговорення заплановані презентації цифрових інфраструктур, академічних журналів з цифрової історії, відкритих ресурсів з навчальними матеріалами та інструментами.

Запрошуємо всіх охочих до участі та просимо попередньо [реєструватися]

Подія відбуватиметься в Zoom з трансляцією в Youtube.

Мова презентацій — англійська, в Zoom буде доступний синхронний переклад українською.                                                                                                                                 

Учасниками семінару будуть представники таких проектів

post picture

DARIAH 

The Digital Research Infrastructure for the Arts and Humanities

Одна із найбільших європейських мереж, що об’єднує інституції понад 20 країн. DARIAH є простором для обміну досвідом, налагодження партнерств, вивчення методологій та інструментарію для проектів у сфері цифрової гуманітаристики.

post picture

SSH Open Marketplace

Social Sciences & Humanities Open Marketplace

Онлайн-платформа обміну матеріалами та інструментами для соціальних наук та гуманітаристики

post picture

Programming Historian

Programming Historian є рецензованим академічним журналом, створеним цифровими істориками. Один із найбільших ресурсів навчальних та методологічних матеріалів з використання цифрових технологій в історичних дослідженнях.

post picture

Recogito

Онлайн-платформа для транскрипції рукописних текстів та анотації зображень, колективної роботи над історичними джерелами та побудови зв’язків між документами. Recogito, також, дозволяє створювати візуалізації анонтованих документів. Інструмент отримав декілька нагород у сфері цифрової гуманітаристики (Best Open Source Software in the Open Publishing Awards 2019 and Best DH Tool in the Digital Humanities Awards 2018).

post picture

Open Encyclopedia System

Платформа для адміністрування онлайн-енциклопедій. Проект створений Центром цифрових систем Вільного Університету Берліна та має на меті запропонувати базовий інструментарій для дослідників, редакторів, видавців та бібліотекарів при створенні онлайн-енциклопедій, довідників, каталогів тощо. Система є у вільному доступі та відповідає основним вимогам академічних онлайн-публікацій в галузі гуманітаристики та соціальних наук. Одним із найбільших проектів, базованих на цій системі є онлайн-енциклопедія про історію Першої світової війни: (encyclopedia.1914-1918-online.net)

post picture

Journal of Digital History

Журнал цифрової історії (JDH) – це новий журнал про історичні дослідження, базовані на даних. Має на меті служити форумом для критичної дискусії у полі цифрової історії і пропонує інноваційну платформу для публікації та промоції нової форми досліджень базованих на даних та трансмедійному сторітеллінгу в історичних науках. Як міжнародний рецензований журнал з відкритим доступом (open access), JDH формуватиме нові стандарти в історичних публікаціях базовані на новітньому багаторівневому підході. Кожна стаття включатиме:
наративний рівень через трансмедійний сторітеллінг;
герменевтичний рівень для вивчення методологічних аспектів використання цифрових інструментів та даних;
рівень даних.

post picture

OPERAS

OPERAS — відкрита комунікація науковців у Європейській дослідницькому просторі соціальних та гуманітарних наук, новостворена розгалужена інфраструктура, що має на меті надавати сервіси публікацій з відкритим доступом для дослідників соціальних наук та гуманітаристики у Європі, а також сприяти переходу до відкритої науки як усталеного дослідницького modus operandi.

post picture

Тіні імперій

Тіні імперій це платформа історичного картографування, що висвітлює змінну природу політичних кордонів сучасної Європи з кінця XVIII століття. Платформа була створена завдяки співпраці Центру урядування та культури в Європі Університету Санкт-Галлена та платформи деkóder. Набір мап у проекті є цифровою репрезентацією територіальних утверджень, уявлень, та воєнних усталень для різних європейських держав та їхніх кордонів. На цьому етапі проект зосереджується на Східній та Південно-Східній Європі.

post picture

Викладання історії Голокосту в Україні

Новий україномовний онлайн-ресурс для студентів і викладачів Меморіального музею Голокосту у США, який от-от з’явиться та розповідатиме про історію єврейства і Голокосту в Україні. Працівники Музею поділяться прев’ю сайту та розкажуть про методи дослідження Музею, як вони допомогли команді визначити пріоритетність контенту для української аудиторії та як вони забезпечать, щоб цей цифровий ресурс задовольняв довготермінові потреби.

Семінари з цифрової історії Центру міської історії обговорюють методологічні, етичні і теоретичні питання створення, збору і аналізу цифрових чи оцифрованих фотографій та відеозаписів як свідчень про минуле та світи, у яких жили чи живуть люди. Також семінари зачіпають питання просвітницького призначення історичних візуальних даних, які використовуються для створення змістовних презентацій і лекцій для різної аудиторії. Мета семінарів — дискусія про існуючі можливості і виклики цифрової історії між дослідниками.

Семінари мають три основні блоки:

  • Артефакти (фотографії, файли, фільми, тощо)
  • Технології (камера, антена, екран, друк, програма, тощо)
  • Візуальні та цифрові методи (смисл і аналіз)

Організатори: Центр міської історії за підтримки Центру урядування та культури в Європі Університету Санкт-Галлена.

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: Реклама системи управління "Львов", 1970-ті / IT museum DataArt