Міста Півдня України у карнавалі революції 1905 – 1907 рр.

Міста Півдня України у карнавалі революції 1905 – 1907 рр.

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Єгор Врадій

Дніпропетровська медична академія МОЗ України

30 вересня 2013

Центр міської історії, Львів

Традиційним для розгляду подій першої російської революції 1905-1907 рр. є зосередження уваги на декількох аспектах, які підкреслюють пряму конфронтацію суспільства та влади. До переліку таких радянські та й сучасні українські дослідники відносять страйки, збройні виступи, демонстрації тощо. Проте, підраховуючи кількість учасників, аналізуючи зміст закликів, розглядаючи і переважно засуджуючи репресивні дій з боку правоохоронних органів Російської імперії, дослідники у переважній своїй більшості уникають теми того, як усі ці події впливали на повсякденність життя мешканця міста.На семінарі розглядалися наступні питання:

  • Які події революції мали значний вплив на життя двох найбільших міських центрів Півдня Росії - Катеринослава і Одеси?
  • Яким чином ці події подавалися у масовій та революційній періодиці? Якою була інформаційна "реальність", яка оточувала мешканців міст та існувала паралельно із конкретними проявами революції.
  • Чи було притаманним для міського життя початку ХХ століття явище емоційного зараження революцією? Як революція ставала карнавальною нормою життя та повсякдення?
  • Погроми як невід’ємний елемент повсякдення: чи можна було їх уникнути?

Єгор Врадій

закінчив Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара. Захистив кандидатську дисертацію на тему “Анархо-комуністичний рух на Півдні України у 1905 – 1910 рр.” Працює у державному закладі “Дніпропетровська медична академія МОЗ України”, старший викладач кафедри гуманітарних наук. Наукові зацікавлення: історія анархізму на українських теренах кінця ХІХ – початку ХХ ст.; історія міжетнічної взаємодії у містах Наддніпрянської України; революційна субкультури та символіка антиурядового спротиву кінця ХІХ – початку ХХ ст.

Зображення

Верхнє: Ілля Рєпін. Демонстрація 17 жовтня 1905 року