Радянські депортації з західної частини України (1944-1953): історії досвіду та пам'яті

Радянські депортації з західної частини України (1944-1953): історії досвіду та пам'яті

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Дарія Резник

Інститут історії та культури Східної Європи імені Лейбніца

26.3.2025, 16:00

Бібліотека Центру міської історії

Масові депортації стали одним із потужних інструментів репресивної політики Радянського Союзу. Лише протягом 1944-1946 років радянська влада депортувала близько 36 600 осіб, які були пов'язані з боротьбою за незалежність України, разом із їхніми сім'ями або тими, хто просто жив поруч. Депортовані опинялися в кардинально іншому середовищі, до якого були змушені адаптуватися: виконувати важку працю, вивчати російську мову, довгий час не мати можливості святкувати рідні свята тощо. Памʼять про депортації об'єднує не лише українців, а й поляків, євреїв, литовців, латвійців, кримських татар, німців та багато інших народів Радянського Союзу, які зазнали репресій та русифікації.

Пам'ять про депортації і, загалом, про радянські репресії змінювалася і досі змінюється; депортовані приховували свої історії протягом багатьох років, живучи з клеймом "ворога народу" в СРСР. Після 1991 року історії репресованих почали відкриватися у контексті змін політичного клімату. Колишні репресовані розглядалися як "герої", "жертви" або як "фанатичні націоналісти". Після початку війни з Росією у 2014 році та її ескалації у 2022-му українська культура пам'яті зазнала ще глибших трансформацій. Дисертаційний проєкт вивчає динаміку цих змін, використовуючи історії самих депортованих як приклад наративів, що трансформуються. Дослідження позиціонує себе на перетині студій пам'яті, історії репресій у Радянському Союзі та вивчення наративу і наративної структури.

Під час міського семінару історикиня докладніше розповість про методологію дослідження, джерела та представить основні ідеї першого розділу.

post picture

Дарія Резник

Інститут історії та культури Східної Європи імені Лейбніца

Наукова співробітниця Інституту історії та культури Східної Європи імені Лейбніца (GWZO), докторантка університету Лейпцига, членкиня громадської організації “Після Тиші”. Наразі працює над дисертацією про депортації українців в Радянському Союзі в 1944-1953 роках. Під час резиденції у Центрі міської історії досліджуватиме архіви періодики 1940-50-х років, а також мемуарні джерела.

Семінар відбудеться у форматі робітні, на яку запрошені дослідники й дослідниці для обговорення наукових проєктів, досліджень, які перебувають на різних етапах розробки, а також завершених досліджень, які готуються до друку.

Участь в міському семінарі передбачає попереднє прочитання і обговорення тексту дослідниці. Якщо ви хочете долучитись до семінару, будь ласка, напишіть на е-мейл Мар'яни Мазурак ([email protected]), і ми завчасно надішлемо вам матеріали.

Зображення

Верхнє: депортована з Івано-Франківської області Олександра Дінсберг (Кошак), разом з друзями на лісовому господарстві в Томській області, Кареліно, 1950-ті. Олександра – у другому ряду в білій блузці. У третьому ряду зліва – її чоловік Олгертс Дінсберг, депортований з Латвії / фотограф Ярослав Москва / Музей окупації Латвії. Колекція фотокопій Олександри Дінсберг, 1978-0005.