Будівництво житлової архітектури у пізньорадянському періоді: п’ятирічки, архітектори і збірні панельні конструкції?

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Катерина Малая  

Школа архітектури, Портлендський державний університет

23 липня 2019 / 16.00

Бібліотека Центру міської історії

Як вплинув радянський режим на проектування житла та архітектурні якості реалізованих будівель? Ідеологічна основа радянської житлової архітектури була чіткою – однакове, навіть якщо і скромне, житло для усіх. Втім, як втілився цей ідеологічний принцип у забудові та в архітектурних підходах? Замість того, щоб розглядати загальний, часто оманливий ідеологічний постулат, цей проект пропонує прочитувати пізньорадянську житлову архітектуру через об’єктив інституційної бюрократії та особливості планової економіки. Для цього акцент переміщується на матеріальні одиниці радянської масової житлової архітектури – префабриковані бетонні панельні конструкції.

Вперше радянська промисловість почала виготовляти збірні бетонні панелі у 1950-х роках у рамках масштабної хрущовської програми боротьби з дефіцитом житла, який радянські міста переживали ще з часів Жовтневої революції 1917 р. На відміну від намагань будувати дешеве житло з префабрикованих конструкцій в інших частинах світу, ця практика спершу була спершу новаторським експериментом, який особливо вписувався у радянську планову економіку. Однак упродовж наступних десятиліть, з огляду на радянський спосіб виробництва, промисловість префабрикації швидко перетворилася на систему постійного відтворення і обмежень. Наприкінці радянської епохи галузь житлового будівництва зазнала спаду у темпах будівництва, внаслідок чого проблему з дефіцитом житла так і не вдалося цілком вирішити.

Через історію конкретного об’єкта – радянської збірної бетонної панелі – Катерина Малая поставить питання про роль планової економіки у піднесенні і занепаді галузі префабрикованого панельного будівництва, дослідить вплив цієї галузі на архітектурні риси житлової забудови пізньорадянського періоду і перегляне роль архітекторів(ок) у радянському проектуванні житла.

post picture

Катерина Малая  

історикиня архітектури, яка працює з темами формування побутової архітектури, зокрема житлової забудови, у період суспільно-політичних змін. Вона здобула ступінь PhD з архітектури у Школі архітектури і містопланування Університету Віскансин-Мілуокі (2019), а також ступінь Бакалавра архітектури (2009) і Магістра архітектури (2011) від Національної академії мистецтв і архітектури (Київ). Зараз Катерина – позаштатна викладачка у Школі архітектури в Портлендському державному університеті. Її дисертація “Домашній простір у часи змін: розпад СРСР” аналізувала трансформації, що відбувалися у міських квартирах у період до і після розпаду системи радянського державного соціалізму.

Семінар відбувається у форматі робітні, на яку запрошені дослідники для обговорення наукових проектів, досліджень, які знаходяться на різних етапах розробки, а також завершених досліджень, які готуються до друку.

Участь в міському семінарі передбачає попереднє прочитання і обговорення тексту дослідника. Якщо ви хочете долучитись до семінару, будь ласка, напишіть нам на е-мейл Наталі Отріщенко ([email protected]) і ми завчасно надішлемо вам матеріали.