Маєр Балабан і формування сучасної єврейської історіографії Центрально-Східної Європи

Маєр Балабан і формування сучасної єврейської історіографії Центрально-Східної Європи

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Наталя Алексюн

Коледж Туро Вищої школи єврейських студій, Нью-Йорк

26 травня 2011 / 17.00

Центр міської історії, Львів

Презентація Наталії Алексюн була присвячена внеску М. Балабана у створення сучасної історіографії польського єврейства. Увага приділяється його баченню регіональних і міських студій. М. Балабан (1877-1942) народився у Львові, навчався у Львівському університеті, присвятив себе вивченню місцевих єврейських громад і міських осередків як основ історичної науки про східноєвропейських євреїв.

На думку дослідниці, вивчення суспільної, культурної та політичної історії євреїв у Галичині зіграло визначальну роль у його праці. Його докторська дисертація  "Львівські євреї на переломі XVI-XVII сторіч", як і багато його наукових і публіцистичних статей, відкривали єврейське життя Галичини. Наталія Алексюн вважає, що саме його бачення єврейської історіографії сформувало покоління єврейських істориків, вихованих в Інституті єврейських студій і Варшавському університеті. Він підготував понад 60 студентів з історії польських євреїв згідно з університетською програмою і власним розумінням. М. Балабан виховав у них дослідницькі навики і педагогічні вміння. Він визначив їхнє сприйняття істориків єврейства у Польщі, коли вони розпочали наукову та громадську діяльність в останньому десятиріччі Другої Речі Посполитої.

post picture

Наталя Алексюн

вивчала польську та єврейську історію у Варшавському університеті, Школі суспільних наук у Варшаві та Єврейському університеті у Єрусалимі. Була стипендіаткою Фундації розвитку польської науки, Фундацій ім. Стефана Баторія, ім. В. Фулбрайта, ім. Леді Дейвіс,  Інституту єврейських студій ЇВО у Нью-Йорку та Міжнародного інститут з вивчення Голокосту при меморіалі Яд Вашем у Єрусалимі. 2001 р. у Варшавському університеті оборонила дисертацію, яка вийшла друком 2002 р. – “Куди далі? Рух сіонізму в Польщі: 1944-1950 рр.” (польською мовою). 2010 р. отримала вдругу ступінь доктора філософії від Нью-Йоркського університету за дисертацію “Зброя у боротьбі за національні права: єврейські історики Польщі у міжвоєнний час”.

Друкується у журналах “Polin”, “Yad Vashem Studies”, “East European Jewish Affairs”, “Studies in Contemporary Jewry” та “German History”. Тепер працює доктором сучасної єврейської історії у Коледжі Туро Вищої школи єврейських студій (Нью-Йорк), а також працювала доктором Інституту історії Польської академії наук. Зараз працює над двома книгами – про єврейських істориків Другої Речі Посполитої і про “аферу з трупами” на медичних факультетах польських університетів у 1920-30-х рр.

Зображення

Верхнє: Маєр Балабан. Єврейська дільниця/ ju.org.ua