Між інтернаціональною наукою та національною політикою: формування місцевого польського характеру архітектури у пізньому Габсбурзькому Львові

Між інтернаціональною наукою та національною політикою: формування місцевого польського характеру архітектури у пізньому Габсбурзькому Львові

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Ольга Заречнюк

Центр міської історії

13.4.2021, 16:00

Інавгурація реформованої Технічної академії у Львові в 1872 році чітко заявила, що було досягнено компромісу поміж середовищем її професорів, представниками консервативних польських політиків, зусиллями яких була досягнена автономія Галичини у складі Австро-Угорщини, а також римо-католицькою церквою, яка початково позиціонувала себе противницею розвитку наук та технологій. Як свого часу єдина Вища технічна школа з польською мовою навчання, інституція стала місцем творення особливого технічного середовища. Ці "техніки" трималися ліберальних цінностей та були зацікавлені у міжнародному розвитку науки. Як своїх натхненників вони вказували насамперед філософів наукової революції XVI століття та винахідників.

Проте протягом десятиліть вони не мали змоги досягти рівного соціополітичного статусу з випускниками університетів, що частково було спричинене класовим конфліктом з чинними політичними елітами. Це спонукало польських "техніків" до обґрунтування себе за допомогою особливої громадянської ролі. Вони протиставляли себе університетським науковцям, які, на їхню думку, перебували у "вежі зі слонової кості", і приписували собі ексклюзивну здатність застосовувати науку та її методи на практиці задля покращення людського добробуту. Вони розглядали такий підхід як єдиний засіб проти знаних "галицьких злиднів" і, можливо, як спосіб підготувати базу для політичної самостійності. У своїй доповіді Ольга Заречнюк простежить, як ці контексти формували чинні архітектурні дискусії всередині технічного середовища та визначали регіональний і польський характер архітектури, а також її роль у зміцненні місцевої економіки.

Цей семінар присвячений підготовці доповіді до міжнародного воркшопу "Building National Character: science, politics, and citizenship in 19th and 20th century Europe", що запланований на 21 травня 2021. Його організовує Факультет наукових та технологічних студій Університетського коледжа Лондона (UCL).

post picture

Ольга Заречнюк

Архітекторка, координаторка проекту “Інтерактивний Львів” в Центрі міської історії. Навчалася на кафедрі Реставрації та реконструкції архітектурних комплексів Національного університету “Львівська політехніка”. Сфера наукових зацікавлень: архітектура і міське планування кінця ХІХ – початку ХХ століття, архітектурна спадщина, історія архітектурної консервації і реставрації.

Семінар відбувається у форматі робітні, на яку запрошені дослідники для обговорення наукових проектів, досліджень, які знаходяться на різних етапах розробки, а також завершених досліджень, які готуються до друку.

Участь в міському семінарі передбачає попереднє прочитання і обговорення тексту дослідника. Якщо ви хочете долучитись до семінару, будь ласка, напишіть на е-мейл Мар'яни Мазурак ([email protected]) і ми завчасно надішлемо вам матеріали.