Матіас Берзон і Максимільян Гольдштейн: любителі єврейського мистецтва та їх приватні колекції - "типові єврейські" чи просто буржуазні?

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Доротея Варнек

Університет Мартіна Лютера в Галле

16 березня 2016

Центр міської історії, Львів

На прикладі Польщі, Богемії і Моравії дослідження на тему "Походження єврейських музеїв перед Другою світовою війною: польські і чехословацькі особливості та історичні передумови цього європейського явища" аналізує появу перших єврейських музеїв в Центрально-Східній Європі на зламі XIX-XX ст. як частину європейського феномену модерності у його багаторівневих музейних, внутрішньоєврейських національних і транснаціональних контекстах.

Хвиля цих перших єврейських музеїв збіглася з періодом фундаментальних зсувів у світі європейських музеїв. У контексті наростаючих національних рухів і становлення національних держав музеї також ставали дедалі більше заполітизованими.

Порівнюючи чотири єврейські музеї у Варшаві, Львові, Празі і Ніколзбергу / Мікулові, засновані і відкриті у період між 1905 і 1938-1939 років, до і після Першої світової війни, цей проект аналізує походження перших єврейських музеїв у Східній Європі у ширшому контексті, їх музейну концепцію, наративи, а також рецепцію. Дослідження звертається до суспільних, політичних, релігійних біографіях людей, які стали частиною цих проектів, їх їхнього різного сприйняття своєї єврейської самобутності, впливу загальних суспільно-політичних умов, таких як збільшення національних рухів, економічна криза і занепад великих багатонаціональних імперій у Європі, а також формування нових національних держав чи наростання антисемітизму.

У своїй презентації Доротея Варнек зокрема говорила про двох єврейських колекціонерів творів мистецтва - Матіаса Берзона з Варшави і Максимільяна Гольдштейна зі Львова. Саме вони надали важливу підтримку для відкриття єврейських музеїв у цих двох містах. Чим саме вони керувалися, збираючи свої колекції? Що спонукало їх подарувати свої колекції єврейської матеріальної культури єврейським громадам, щоб відкрити музеї? Як вони розуміли єврейськість, єврейську культуру та історію, а також наскільки це прослідковується у їх колекціях?

Доротея Варнек

магістр мистецтв, провадить дослідження в Університеті Мартіна Лютера в Галле та Центрі полоністики Александера Брюкнера. Працює над проектом про перші єврейські музеї у Польщі, Богемії і Моравії до 1939 р. Починаючи з листопада 2010 р. по 2014 р.вона здійснювала дослідження у коледжі Імре Кертеша у м. Єна (Німеччина) у галузі досліджень громадської сфери і відповідала за зв’язки з громадськістю у Коледжі. Редактор он-лайн проекту Форум “Культури історії” (Cultural Histories) та “Криза в Україні у медіа та публічній сфері Європи” (The Crisis in Ukraine in the media and in the public sphere in Europe). У Львові вона працювала над дослідженням “Становлення єврейських музеїв перед Другою світовою війною. Польські та чехословацькі особливості історичних передумов європейського феномену”.