Конструюючи прикордонну ідентичність: випадок Європейського чемпіонату з футболу 2012 у Львові

Конструюючи прикордонну ідентичність: випадок Європейського чемпіонату з футболу 2012 у Львові

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Др. Олександра Яцик

Інститут масових комунікацій та соціальних наук, Казанський федеральний університет

23 червня 2014 / 18.00

Центр міської історії, Львів

У доповіді будуть обговорюватися практики конструювання національної та локальної ідентичностей на прикладі підготовки та проведення Європейського футбольного чемпіонату з футболу 2012 у Львові. Дослідниця розуміє політики ідентичності як різні практики виробництва, передачі та розповсюдження культурних значень, засновані на логіках визначення та перевизначення кордонів, включенні та виключенні. Такі великомасштабні події як фестивалі, перформанси, спортивні змагання, є невід'ємним елементом процесу формулювання та репрезентації національної ідентичності в усьому світі, а для багатьох країн, включаючи пострадянські, вони виявляються найважливішим інструментом перевизначення себе на глобальному рівні.

Як політичний проект, Євро-2012 був від початку спрямований на перевизначення існуючих кордонів та ідентичностей. Здавалося, що його мета - продемонструвати можливості співпраці Європейського союзу (Польщі) з його найближчими сусідами (Україна) на підставі ідеї загальноєвропейського нормативного порядку. Тим часом вже на початку 2012 року загострення відносин України та Євросоюзу виразилося в претензіях ЄС до незадовільного вирішення справи Юлії Тимошенко, у висловленні загальної стурбованості політичною ситуацією в країні і закликом Німеччини бойкотувати проведення Єврочемпіонату в Україні. Ця ситуація продемонструвала існування негативного образу України в Європі, що характеризується низьким рівнем оцінки її політичних та економічних можливостей.

Львів представляє цікавий приклад конструювання прикордонної ідентичності, що поєднує автентичний територіальний дух, заснований на вагомій Європейській спадщині, та ідеї "українськості". Таке одночасно внутрішнє і зовнішнє прикордонне позиціонування "українськості", "схваленої" Європою, було ключовою стратегією промо- кампанії Євро-2012 у Львові, як в місті, "відкритому для світу".

Ґрунтуючись на глибинних експертних інтерв'ю з львівськими муніципальними службовцями, менеджерами у сфері культури, журналістами, артистами, інтелектуалами та підприємцями, зібраними восени 2013 року, Олександра Яцик покаже, як проведення і підготовка до Єврочемпіонату-2012 реконфігурувала дискурси ідентичності сучасного Львова, і як вони резонують з революційними подіями зими 2014-го року.

Др. Олександра Яцик

працює доцентом соціології в Інституті масових комунікацій та соціальних наук в Казанському федеральному університеті в Росії. З-поміж її актуальних дослідницьких проектів можна виокремити такі: “Розвиток культурного середовища поліетнічного міста в контексті проектної політики регіону (на прикладі Універсіади – 2013 в м. Казань)”, “Культурна інфраструктура великих спортивних подій у пострадянських містах: Європейський чемпіонат з футболу 2012 у Львові” і “Святкуючи ідентичність в культурних подіях: випадок естонського “співаючого націоналізму” в порівняльній перспективі”, які підтримали Російський гуманітарний науковий Фонд, Центр міської історії Центрально-Східної Європи у Львові та університети Турку і Тарту в Фінляндії та в Естонії.

До наукових інтересів Олександри Яцик входять також дослідження культурних механізмів включення і виключення, прикордонних ідентичностей та наративів, культурних та соціальних аспектів мегаподій у порівняльній перспективі і пострадянського культурного виробництва.

Зображення

Верхнє: unknownukraine.com