Львівська група

Львівська група "Довіра": історія виникнення й доля радикального мирного руху в СРСР

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Ірина Гордєєва

Російський державний гуманітарний університет, Москва

21 грудня 2012

Центр міської історії, Львів

У доповіді розглядалася роль культурно-інформаційного простору Львова 1970-80-х років у виникненні пацифістських настроїв серед львівської молоді 1970-х - першої половини 1980-х років та доля її пацифістських ініціатив у добу Перебудови. У цей період ідеологічні пошуки львівської неформальної молоді проходили стадію підліткових і юнацьких ігрових утопій. Завдяки своїм географічним та соціокультурним особливостям, Львів став унікальним майданчиком для прихованого визрівання незалежного мирного руху серед молоді, пропонуючи їй широкий вибір ідеології та цінностей "альтернативного" характеру.

Пацифізм для львівських гіпі став одним із способів подолання негативних сторін "великої відмови", за моделлю якої радянська неформальна молодь вибудовувала свої відносини з державою та суспільством в 1970-і роки. Тенденція до активної участі в суспільному житті з'явилася у радянських гіпі на початку 1980-х років, коли в Москві та деяких інших містах вони спробували створити незалежний рух за мир і за встановлення довіри між Заходом і Сходом (групи Довіри). Групи Довіри дуже швидко набули світової популярності завдяки своїм миротворчим та правозахисним ініціативам.

У 1987 р. львівські пацифісти організували свою Групу Довіри, активісти якої брали активну участь в політичному процесі часу Перебудови і відігравали вагому роль в період протопартійного творення у Львові.

Ірина Гордєєва

кандидат історичних наук (2000 р.), доцент кафедри історії Росії нового часу Російського державного гуманітарного університету, м. Москва. У 1997 р. закінчила РДГУ за спеціальністю “історико-архівознавство”. Фахівець у галузі історії релігійних і громадських рухів у Росії (історія утопічних рухів, комунітарного руху, радикального пацифізму, “толстовства” і російського сектантства).