Белз, Бобова, Лежайськ: офіційна пам’ять про єврейське минуле

Белз, Бобова, Лежайськ: офіційна пам’ять про єврейське минуле

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Алла Марченко

Інститут філософії та соціології Польської Академії наук / Центр міської історії

23 вересня 2019 / 16.00

Бібліотека Центру міської історії

Згідно з концепцією П’єра Нора, ми живемо в епоху культурної пам’яті, яка характеризується заміною змісту формами: музеями та монументами, пам’ятними заходами та датами, тощо. Водночас, всі ці форми характеризують сучасне бачення минулого, владні стосунки та ієрархії значущості у спільноті. Це є особливо помітним на прикладі офіційної пам’яті. На семінарі йтиме мова про офіційну пам’ять про єврейське минуле в трьох містечках: Белз (Україна), Бобова та Лежайськ (Польща). Ці три міста символічно об’єднує регулярне паломництво хасидів, визначаючи їх міжнародну видимість і актуалізуючи пам’ять про єврейське минуле.

Як репрезентується це минуле в офіційних джерелах, і яким є його місце у загальному наративі міської історії? Що саме відображається в документах і публічних просторах Белза, Бобової та Лежайська, а що оминається? Хто зберігає та транслює ці згадки в кожному з містечок? Якими є практики пам’ятання, пов’язані з єврейським минулим? Чи зазнала змін офіційна пам'ять про єврейське минуле за останні роки, і яких саме? Які чинники дозволяють пояснити спільне, відмінне та специфічне у кожному місті – міжнародні, національні, регіональні чи місцеві, соціальні чи індивідуальні?

Алла Марченко презентує спектр відповідей на ці та інші запитання на основі аналізу офіційних сторінок міських осередків культури та міських рад, туристичних путівників і мап, краєзнавчих видань, а також об’єктів пам’ятання у публічних просторах трьох міст. Дослідження є частиною її дисертаційної роботи.

Алла Марченко

соціологиня, кандидатка соціологічних наук, докторантка на Ph.D. програмі Інституту філософії та соціології Польської Академії наук (Варшава). Тема докторської дисертації: “Порівняльний аналіз ефектів паломництва хасидів у локальних рамках пам’яті в Польщі та Україні”. Соціологічну освіту здобула в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, тривалий час викладала на кафедрі методології та методів соціологічних досліджень факультету соціології. Алла має досвід участі в багатьох міжнародних проектах, зокрема є випускницею дослідницької програми Карнегі в Нью-Йоркському університеті та учасницею докторського семінару у музеї історії польського єврейства POLIN. Останні публікації Алли на дотичну тематику містяться у наукових журналах “Contemporary Jewry”, “Discourse, Context, and Media”.

Семінар відбувається у форматі робітні, на яку запрошені дослідники для обговорення наукових проектів, досліджень, які знаходяться на різних етапах розробки, а також завершених досліджень, які готуються до друку.

Участь в міському семінарі передбачає попереднє прочитання і обговорення тексту дослідника. Якщо ви хочете долучитись до семінару, будь ласка, напишіть нам на е-мейл Наталі Отріщенко ([email protected]) і ми завчасно надішлемо вам матеріали.