Мислити місто як план. Що сталося з генплануванням Києва за 35 років?

Мислити місто як план. Що сталося з генплануванням Києва за 35 років?

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Олександр Анісімов

4Cities Urban Studies

31.8.2020, 16:00

Конференц-зал Центру міської історії

"План — це генератор" — відома фраза теоретика і практика архітектури Ле Корбюзьє, що стала реальністю в СРСР. Завдяки командно-адміністративній економіці планувальникам вдавалося більш-менш рівномірно розвивати місто, просуваючи ідеали егалітарного соціалістичного суспільства. Генеральний план міста і його успішне виконання стверджували державну ідеологію не гірше парадів й свят. Хоч сьогодні ідеологія вже не відіграє центральної ролі, наслідування радянському планувальному мисленню залишилося й досі визначає майбутнє міста. Лишився підхід, що визначає планувальника над-експертом функціонування міста, його інституцію — головним суддею щодо якості плану, а Генеральний план — непохитною системою майбутнього. План, що був пов’язаний з державною власністю, 5-річками й директивним управлінням — певний метод мислення, який формує планувальний дискурс, що визначає з чого складається місто, хто бере участь в обговоренні майбутнього і як план варто втілювати в життя.

Яким чином планувальна парадигма змінювалася з часу розпаду Радянського Союзу до сьогодні? Як елементи системи містопланування Києва з Генпланом у центрі функціонують за умов ринково-олігархічної економіки? Як агенти міського планування змінюють процес без змін легального поля? Пошук відповідей на ці питання є частиною дослідницького проєкту магістерської роботи cтудента програми 4Cities Urban Studies, що координується Vreije Universiteit Brussel, Universite Libre Bruxelles та Universität Wien.

post picture

Олександр Анісімов

міський дослідник, голова громадської організації “Розуміти Радянський Поділ”, випускник програми ASIUD від CANactions, студент магістерської програми 4Cities Urban Studies.

Семінар відбувається у форматі робітні, на яку запрошені дослідники для обговорення наукових проектів, досліджень, які перебувають на різних етапах розробки, а також завершених досліджень, які готуються до друку.

Участь в міському семінарі передбачає попереднє прочитання і обговорення тексту дослідника. Якщо ви хочете долучитись до семінару, будь ласка, напишіть на е-мейл Мар'яни Мазурак ([email protected]) і ми завчасно надішлемо вам матеріали.

Зображення:

Верхнє: Генеральний план Києва 1986 року, основне креслення. З книги "Полвека Глазами архитектора" В. Єжов, 2001 р.