Зростання мобільності й етнографія неофіційної забудови у пост-соціалістичній Боснії і Герцеговині

Зростання мобільності й етнографія неофіційної забудови у пост-соціалістичній Боснії і Герцеговині

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Мішо Капетановіч

Університет Санкт-Галлена

29 листопада 2019 / 16.00

Бібліотека Центру міської історії

Міський семінар з Мішо Капетановічем сфокусується на тому, чи два історично непов’язані явища "архітектура, що визначається автомобілем" (Venturi and Scott-Brown 1966) і парадигма мобільностей (Urry and Sheller 2006), можуть стати альтернативною оптикою для розгляду боснійської проблеми – збільшення неформальності у будівництві. Після насильницького розпаду колишньої Югославії (1991-1999) і повоєнної відбудови (від 1995 р.) розпочалася швидка експансія приватно збудованих споруд (і житлових, і господарських, і промислових), яка часто ігнорує закони держави і міста, плани розвитку, а в деяких випадках, і майнові права.

Такий новий контекст, який особливо помітний у Боснії і Герцеговині, але типовий і для набагато ширших регіонів, піднімає деякі старі, а також нові питання. Чи збільшення неформальності у Боснії є ознакою нездатності східної Європи модернізуватися або ж це ознака набагато ширшої проблеми – нездатності (пост)соціалістичної модерності забезпечити порядок у міському просторі, що часто пропагується місцевими містопланувальниками? Чи цей процес більше пов’язаний з конкретними відмінностями між північчю і півднем Європи, якщо пов’язувати ці приклади з аналогічною ситуацією в Іспанії, Італії і Греції? Або ж це явище є наслідком глобальнішої перестановки у моделі формалізації простору, пов’язаної зі збільшенням авторитету влади у будівельному секторі і наступною маргіналізацією і прислужуванням фахівців.

Під час семінару Мішо представить сучасний стан дослідження неформальності у Боснії і Герцеговині та визначить лакуни, які склалися унаслідок специфічного сприйняття забудови й історії модерністського містопланування в Югославії. Семінар проілюструє, як офіційне будівництво надсилає промовисті послання у середовище, що медійоване найпоширенішим засобом пересування – автомобілем. Вивчення цього взаємозв’язку ілюструє перестановку ролей та інституцій у процесі створення будинку.

Мова семінару - англійська.

post picture

Мішо Капетановіч

отримав ступінь PhD з балканознавства в Університеті Любляни у 2017 р. Перед тим вивчав філософію і соціологію на факультеті мистецтв і гуманітарних наук в Університеті м. Баня-Лука (2010), і отримав спільний ступінь магістра з глобалістики Віденського університету і Лейпцизького університету (2010). Перед навчанням в аспірантурі працював соціальним працівником для важкодоступних соціальних груп, таких, як працівники секс-індустрії і зареєстровані цивільні постраждалі війни 1992-1995 рр. у Хорватії (Documenta, 2012). Він опублікував декілька наукових статей і розділів книг на тему сучасної культури робітничого класу, неофіційного будівництва, трудової міграції (гастарбайтерів), популярної музики і народних практик вшанування пам’яті. Його постдокторальне дослідження в Університеті Санкт-Галлена вивчає те, як трудові мігранти з регіону колишньої Югославії використовують мобільність для побудови просторів і нових форм приналежності.

Семінар відбувається у форматі робітні, на яку запрошені дослідники для обговорення наукових проектів, досліджень, які знаходяться на різних етапах розробки, а також завершених досліджень, які готуються до друку.

Участь в міському семінарі передбачає попереднє прочитання і обговорення тексту дослідника. Якщо ви хочете долучитись до семінару, будь ласка, напишіть нам на е-мейл Наталі Отріщенко ([email protected]) і ми завчасно надішлемо вам матеріали.