Збираємо щоденники та сни війни

Збираємо щоденники та сни війни

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

11.4.2022

Долучайтеся до збору щоденників та "снів війни"!

ЩО МИ РОБИМО

Через роки ми забудемо частину наших переживань, тривог, дій, страхів воєнного часу і будемо жити нормальним життям. Але для дослідників майбутнього історії нашого воєнного щодення та нотатки із світу на межі можуть бути дуже цінними. Ми пропонуємо вести щоденники, у яких можна фіксувати власні рефлексії, думки чи переживання, або ж спостереження за тим, що відбувається навколо. Мотивацією для створення щоденників стало бажання створити персоналізовані документи, своєрідні свідчення війни, які згодом можуть бути цікавими різним дослідникам, зокрема соціологам та історикам. Але поза тим колективний досвід спільного проговорення жахіть має терапевтичну функцію – промовляння чи записування, малювання чи озвучення - усе це допомагає полегшити травму сьогодення.

Ще однією важливою частиною проекту є колекція снів, сновидінь чи марев, які ми збираємо. На початку 1980-х років Гордон Ловренс із Великобританії запропонував називати сни, які мають повторювані елементи, або ж які можна використати як історії для роботи із колективами чи спільнотами, соціальними сновидіннями або суспільними маревами. Коли Ловренс досліджував тематику суспільних сновидінь він відкрив для себе книгу Шарлоти Берадт (Charlotte Beradt), яка вийшла у 1968 році під назвою "Сни Третього Райху" ("The Third Reich of Dreams"). Важливим відкриттям Берадт було те, що мрії пацієнтів-євреїв (які вона записувала до початку великої війни) виникли не з їхніх внутрішніх, особистих конфліктів, а з'явилися із соціального середовища країни, в якій єврейське населення переслідували за допомогою пропаганди, напівправди та брехні. Роберт Лей, голова Німецького трудового фронту нацистської держави, якось сказав: "Єдина людина в Німеччині, яка все ще веде особисте життя, – це людина, яка спить". І дійсно, в певних ситуаціях єдиним спротивом може залишатися сон – і саме сон може показати колективне переживання жахіть війни.

ЯК ДОЛУЧИТИСЬ

Ми заохочуємо усіх охочих приєднуватись до цього проекту.

  • Щоденник

Ви можете вести паперовий щоденник (який ми згодом відскануємо), або це може бути цифровий журнал (файл у "хмарі"), колекція аудіозаписів чи рисунків. А може, й усе відразу.

Якщо ви не маєте досвіду ведення щоденника, то ось вам короткі поради. Ви можете обрати для себе певні сюжети, які привели до акцентації ваших емоцій протягом дня – пост в соцмережах, фото, мем, ілюстрація, відео, подія, спуск у бомбосховище – будь-що, що залишило яскравий відбиток у той чи інший день. У щоденнику ви можете намагатись описати вашу текстову рефлексію щодо того, що вас зачепило. Все у вільній формі.

  • Сновидіння війни

Ми збираємо записи снів, які вам наснилися до початку війни чи під час війни. Ці записи гарантують анонімність учасників групи і в жодному разі не посягають на приватність. Ділитися можуть ті, хто хочуть це зробити – хто бачить сенс у нашому колективному виробленні марев і сновидінь. Це можуть бути як моторошні так і “лагідні” сни, різні історії, які витворює ваша уява та несвідоме. До нашого проекту долучилася група ілюстраторів, які готові надати цим снам графічної форми, тож ваші історії допоможуть нам створити велику візуальну книгу цієї війни. В подальшому матеріали будуть доступними (за певних обмежень) для ширшої публіки і увійдуть в літописання війни 2022 року.

Важливою частиною проекту також є зустрічі у групах. Ми розуміємо, що ваші емоції є індивідуальними, але усі ми зараз переживаємо колективну травму. Тому ми пропонуємо  проводити групові зустрічі, на яких обговорюємо не лише "моє переживання", але й "наше переживання", спільний досвід. Можна намагатися візуалізувати певні стани і записувати цей колективний досвід також текстом. Важливо пам’ятати, що індивідуальні почуття як і колективні переживання стануть архівом – джерелом для дослідників майбутнього. Ми разом будемо творити історію, історію цього горя і майбутньої перемоги!

КОНТАКТ

Пишіть нам на [email protected] і надсилайте власні щоденники або сновидіння.

ПРО ПРОЕКТ "ЩОДЕННИКИ ВІЙНИ"

Від початку війни, яку в лютому цього року сусідні держави розв'язали проти України, студенти під керівництвом кількох викладачів почали вести щоденники війни. Згодом долучилися учасники з інших вузів, установ чи міст. Ця ініціатива реалізується Центром міської історії у співпраці із кафедрами культурології та психології УКУ та кафедрою філософії ЛНУ. Ми запропонували молодим людям записувати те, що вони бачать, чують і проживають. До групи зголосилося спочатку 50 учасників, а зараз кількість "літописців" сягає понад 70. Групу супроводжує культуролог, фаховий психолог та викладач філософії (і разом з цим спеціаліст із секулярної медитації). Цей проект розгортається на межі психології, антропології, історії, філософії та мистецтва і має академічну та людську цінність.

Зображення

Верхнє: малюнок Ольги Заречнюк