Снятин - Археологія пам’яті': відкривання та привернення історичної спадщини галицького містечка

Снятин - Археологія пам’яті': відкривання та привернення історичної спадщини галицького містечка

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

10.08.2009

Фокусом волонтерського табору  стало містечко на межі Покуття та Буковини, яке у різні часи було на пограниччі Річі Посполитої та Оттоманської імперії, Австрійської та Оттоманської імперії, Польської республіки та Румунії, а після Другої світової війни опинилося у південно-західній частині України між Івано-Франківською та Чернівецькою областю. Місто Снятин було обране як приклад міста пограниччя, особливо цікавого тим, що воно знаходиться у південній частині Галичини, на кордоні з Буковиною. У Снятині як і багатьох інших містечках Галичини населення мало багатоетнічний характер. Статистичні дані першої половини 20 століття дають підставу вважати, що близько двох пятих частин населення складали українці (русини), більше третини були євреями, а одну пяту частину складали поляками. Окрім цих трьох основних груп у Снятині проживало невелике число німців, вірмен та чехів. Професійні та культурні організації, дільниці, місця молитви, шлюбів, похорону організовувалися згідно релігійних та етнічниз різниць. Водночас люди різних груп постійно перетиналися та співдіяли, чи то у місцях торгівлі, праці, у школах, у громадських місцях та на військовій і державній службах.

Завдання проекту  - привернути увагу мешканців Снятина до багатонаціональної та багаторелігійної спадщини їхнього міста за допомогою двотижневої програми волонтерського табору молодих людей з України, Польщі та Німеччини по впорядкуванню та опису архітектурних цвинтарних ансамблів міста. Водночас табір став можливістю запізнання учасників волонтерської групи зі спадщиною, а також сучасним життям Снятина. Праці волонтерської групи були зосереджені на двох цвинтарях міста Снятина - єврейському та християнському, які розташовані неподалік один одного. Християнський цвитнар і досі використовується як місце ритуальних подій. Єврейський цвинтар знаходиться у стані занедбання та руйнації, а вцілілі мацеви знищуються коріннями дерев, які розростаються. Обидва цвинтарі є пам'ятниками культури та історії міста, свідками життя та смерті давніх мешканців Снятина.

Тоді як праці по впорядкуванню та відновленню частини єврейського та християнського цвинтарів ставила за мету збереження існуючих памяток, то організація виставки просто неба за матеріалами стала способом донесення до спільноти Снятина як результатів праці волонтерського табору, так і покаже минуле їхнього міста через досвід молодих людей з різних країн. Таким чином, проект "Снятин - Археологія пам'яті" ставив за мету не лише ознайомлення молодих людей з різних країн та залучення їх до практичної роботи по збереженню пам'яток минулого. Організатори розглядають цей проект як своєрідну інтервенцію у ландшафт пам'яті сучасного Снятина.

Проект реалізувався Центром міської історії в рамках програми "Меморія," яка ініційована Фундацією "Пам'ять, відповідальність та майбутнє" та проводився спільно з Фондом ім. Стефана Баторія, Фондом "Кшижова" та Фондом "Боруссія." Ціль програми - надихнути молодих людей на пошуки слідів спільної культури та історії на території прикордоння. Географічний фокус програми - Центральна та Східна Європа, де протягом століть мешкали представники різних релігій, мов та культур. Друга світова війна та Голокост, депортації та зміни кордонів після 1945 року майже знищили розмаїття цих територій. Тому в рамках програми "Меморія" проводяться акції за участі молодих волонтерів з Німеччини, Польщі, Чехії, Литви, Росії, Білорусії та України, що спрямовані на охорону пам'яток історії, ознайомлення з різними аспектами історії та культури пограниччя та нав'язування контактів з мешканцями тих населених пунктів, де проводяться табори.

Цей волонтерський табір підтримала Фундація ім. Стефана Баторія та Фондом "Пам'ять, відповідальність та майбутнє" в результаті конкурсу "Memoria. Wolontariat dla Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego" на 2009 рік.

Табір тривав з 25 липня до 10 серпня 2009 року. У ньому взяло участь 19 волонтерів з України, Німеччини та Польщі. Науковим керівником табору були др. Христина Бойко (Національний університет "Львівська політехніка"), координатором проекту - Софія Дяк (Центр міської історії Центрально-Східної Європи), асистентом у справах логістики - Йоанна Пєцик, а консультантом по епіграфіці - Андрій Корчак (Бродівський краєзнавчий музей).

Якщо у Вас виникли запитання звертайтеся до Софії Дяк за електронною адресою [email protected] або за тел. 275-17-34

Зображення

Верхнє: Центр міської історії