Голоси Євромайдану у глобальних студіях протестів та солідарності

Голоси Євромайдану у глобальних студіях протестів та солідарності

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

20.2.2023

У лютому 2023 року проєкт Центру "Голоси Євромайдану у глобальних студіях протестів та солідарності" отримав грант Українського Інституту у межах програми підтримки українських студій імені Лисяка-Рудницького. 

Для нас сьогоднішніх, досвід, зокрема, Революції Гідності став визначальним в усвідомленні своєї суб’єктності та демократичних цінностей. На десятому році російської агресії академічна спільнота вкотре повертається до аналізу подій, які довели дієздатність українського суспільства і стали моделлю для подальшої самоорганізації та побудови ефективних горизонтальних зв’язків. 

У центрі проєкту "Голоси Євромайдану у глобальних студіях протестів та солідарності" є опрацьовані й тематично організовані матеріали з колекції усноісторичних інтерв’ю "Голоси супротиву і надії", які були зібрані у грудні 2013 — лютому 2014 у Львові, Києві та Харкові. Ця колекція має унікальний потенціал покращити розуміння індивідуального у протестах Євромайдану — переконання, погляди, мотиви й функції окремих людей — адже ці категорії зазвичай губляться в аналізах протестів як колективної дії.

Нашим завданням є перекласти на англійську мову та удоступнити матеріали колекції на ресурсі Міського медіаархіву Центру міської історії. Ці матеріали стануть важливими джерелами для  дослідників та дослідниць, які вивчають та викладають історію України, демократичний розвиток України після 1991 року; революції та війни, зокрема, Революцію Гідності та російсько-українську війну від 2014 року і до сьогодні; історію та соціально-політичні процеси після розпаду СРСР; протестні рухи, активізм, солідарність з перспективи політичних наук, соціології та антропології; міські студії з фокусом на роль простору у революціях та протестних рухах. Cподіваємось, що колекція стане помічною і видимою для журналістів міжнародних медіа, які спеціалізуються на питаннях України та регіону, авторів та письменників, митців, студентів, для яких тема протестних та демократичних рухів є релевантною.

Формування усноісторичної колекції розпочалось у 2013 році кілька тижнів після того, коли люди вийшли на вулиці по всій Україні, протестуючи рішенню непідписання Угоди про Асоціацію між Україною і Європейським Союзом задля тісніших політичних і економічних зв’язків з Росією та акту брутального розгону та побиття учасників перших протестів у Києві. Відповіді на інтерв’ю було зібрано у два етапи — у грудні 2013 року та в лютому 2014 року. Цінність цієї методології полягає в тому, що вона дозволяє зазирнути в особисту реальність перебування "тут-і-зараз" і хоч трохи зрозуміти, як проживалося і що означало бути протестувальником на Майдані, показує зміни і розвиток ситуації з точки зору учасників й учасниць у різний час і у різних місцях — і це понад 100 інтерв'ю. 

На основі цих інтерв'ю було створено базу даних "Особисті хронології Євромайдану", яку розробила Гана Йостіцова, дослідниця в Університеті Бірмінгема у співпраці з др. Наталею Отріщенко, соціологинею та дослідницею Центру міської історії. База даних пропонує вибір довгих та деталізованих описів-цитат з колекції інтерв'ю, які показують особисті досвіди протестів і водночас є генералізованими. 

Втілення проєкту заплановано до червня 2023 року. 

Програма підтримки українських студій імені І. Лисяка-Рудницького

Довгострокова програма підтримки проєктів з україністики для освітніх, наукових, культурних інституцій та аналітичних центрів в межах діяльності Українського інституту. Програма покликана поглибити знання і розуміння України та її культурного спадку серед різних іноземних аудиторій; сприяти зростанню експертного знання про Україну; сприяти новим дослідженням у сфері україністики та збільшити видимість існуючих; посилити міжкультурну та наукову комунікацію; розширити використання цифрових технологій у гуманітаристиці.

Проєкт реалізується у рамках Програми підтримки українських студій ім. Лисяка-Рудницького Українського інституту та Фонду "Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва" за фінансової підтримки Міжнародного фонду "Відродження".

  • img

  • img

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: maidan100.reporters.media / В'ячеслав Ратинський