Три нові колекції про індустріальну історію

Три нові колекції про індустріальну історію

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

15.07.2021

Не всі фотографії радянського періоду були пропагандистськими і постановочними, а фотографи не завжди керувалися бажанням показати "будівництво комунізму", щасливих робітників та романтичні пейзажі із заводами на горизонті. У Міському медіаархіві Центру в межах проєкту "(Роз)архівування (пост)індустрії" з'явилось три нові колекції, присвячені індустріальній історії, які дозволяють співставити пресфото, (не)офіційні шкільні фотографії та приватні фотографії з добірок працівників індустрії. Вони показують розвиток і різноманіття сюжетів, а також те, що залишилося поза презентаційними альбомами.   

Фотографії з архіву газети "Наша Дружковка" головний редактор Євген Фіалко передав Дружківському історико-художньому музею. Матеріали охоплюють період з 1980-их до початку 2000-их. Вони ілюструють зміни, які відбувалися в місті Дружківка до і після Перебудови. Сюжети зосереджені навколо святкових і повсякденних подій: святкування Масляної, Свята Першого дзвоника, спортивних змагань у піонерському таборі. Поряд з тим зафіксовані низка важливих об’єктів інфраструктури та репрезентативних місць, як-от монументи, магазин меблів, зупинка транспорту, перша приватна автозаправка. Окремі фото мають критично-викривальний характер, наприклад, занедбаний автовокзал чи будівельне сміття біля вокзалу.

Матеріали з архіву Дружківської середньої загальноосвітньої школи №12 надав культуролог Дмитро Білько. Колекція частково містить фотографії Олександра Леонідовича Бойка — він вів фотогурток та був учителем малювання школі. Ці фотографії не ввійшли у презентаційний альбом до ювілею школи як "непарадні". Низка фото мають не постановочний, а більш неформальний характер: розслаблені чи грайливі пози, випадкові кадри.

Колекція "Індустріальні біографії міста" з'явилася під час збору усних історій для проєкту "(Роз)архівування (пост)індустрії". Фотографії, які у неї увійшли, з приватних архівів оповідачів — працівників львівських підприємств: Львівського автобусного заводу, Автобуспрому, Львівського заводу автонавантажувачів, "Полярону". Роки їхньої праці в індустрії припадають на другу половину ХХ-початок ХХІ століття.

Фотографії об'єднані тим, що презентують різні аспекти життя підприємств: наради, екскурсії, відрядження на стажування, демонстрації обладнання. А також  і дозвілля працівників, яке організовували профкоми, наприклад, святкування 1 травня, поїздки на буряки у колгоспи чи на бази відпочинку.

Ця колекція буде доповнюватися. Описи колекцій створені на основі спогадів та коментарів їхніх власників, яких ми залучали до опрацювання матеріалів. 

post picture

Роз/архівування пост/індустрії

Проект, присвячений індустріальній спадщині, що реалізується Центром міської історії та Університетом Сент-Ендрюс у партнерстві із Маріупольським краєзнавчим музеєм, Покровським історичним музеєм, та Донецьким обласним краєзнавчим музеєм, за підтримки House of Europe та фонду GCRF.

  • img