Книги про урбанізм

Книги про урбанізм

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

01.02.2019

Цього року бібліотека Центру поповнилась американськими виданнями архітектуру та урбаністику, які подарував стипендіат Фулбрайта Пітер Бейджер. Пітер є незалежним автором та режисером, і долучився до команди Центру впродовж січня-вересня 2018 р. За цей період він здійснював своє дослідіження про архітектурну спадщину та ідентичність Львова, а також провів серію показів і обговорень про архітектуру через призму американського кіно. Пропонуємо огляд декількох з цих книг, а також запрошуємо в бібліотеку.

Палімпсести: біографії 50 міських районів. Аналізи кейсів про урбаністичні зміни зі всього світу (2007) / Palimpsests: Biographies of 50 City Districts. International Case Studies of Urban Change (2007)

Що утворює яскравий і неповторний характер районів міст? Автор пропонує захоплюючу подорож крізь п'ятдесят дільниць у містах США та західної Європи, таких як Анкоатс в Манчестері, перший у світі індустріальний район, чи Церінґерштадт у Берні, середньовічне ядро міста. Більшість з них не є зразковими районами з підручників з історії архітектури чи міського планування. Написана легкою мовою на базі докладних досліджень архітектурної, економічної, соціальної історії, книга присвячує кожному з районів по два-три розвороти зі стислими текстами та уважно підібраними фотоілюстраціями самого автора. Також запропонована література для глибшого занурення у тематику. Значну увагу автор приділяє історичному розвитку та нашаруванням різних епох та стилів життя у межах одного простору, що він бачить взагалі визначальним. Др. Пол Нокс — декан Коледжу архітектури та урбаністики Політехнічного інституту і університету штату Вірджинія (1997-2006), який темі урбаністики, малих міст та міських трансформацій присвятив цілий ряд книг.

Нове громадянське мистецтво: елементи містопланування (2003) / The New Civic Art. Elements of Town Planning (2003)

"Регіон — це найбільший масштаб громадянського мистецтва. Організовувати метрополії є серед найбільш амбітних поривань людства, а концепції такого масштабу існували відтоді як Луї XIV уявляв Францію широким уфортифікованим садом". Дивлячись на міське планування через призму регіону, міста, вулиць, районів, автори уклали величезний атлас урбаністичних зразків, підходів, теорій, здебільшого (але не винятково) ХІХ і ХХ століть з Європи, США, Китаю. Автори Андре Дуані, Елізабет Платер-Зиберк та Роберт Алмінана є практикуючими архітекторами, перші двоє — реалізовують ідеї "Нового урбанізму" (New Urbanism). Цей напрямок, що розпочався у США у 1980-х роках звернений на будівництво невеликих, екологічних міст неорієнтованих на автомобіль, і застосовують елементи традиційного, домодерністичного планування.

Найбільше мистецтво: зважений маніфест множинного урбанізму (2017) / The Largest Art. A Measured Manifesto for a Plural Urbanism (2017)

Якщо спроектувати будинок — це складне, комплексне завдання, то чи можливо спроектувати місто? В урбаністичній практиці сьогодні переважають архітектори і архітектурне мислення, тому чимало проблем не можуть бути вирішеними взагалі, стверджує автор книги Брент Раян, професор Масачусетського технологічного інституту (МІТ). Урбаністика — це не архітектура у збільшеному масштабі, а комплексна/множинна сфера, у якій задіяні багато агентів: власників та творців, присутні різні форми власності, та тривалий час реалізації урбаністичних проектів. Все це потрібно враховувати не стільки в проектуванні, як у регулюванні розвитку міст.

Автор аналізує як приклади міст, історичні зразки проектування і реалізації урбаністичних проектів у ХХ столітті, так і напрацювання теоретиків, та констатує, що обов'язковим атрибутом урбаністики повинні бути плюралізм: множинні масштаб, час, власність, агенти, а також незавершеність та гнучкість. Ця книга нещодавно була презентована в Україні, під час участі автора у незалежній студії "Постпромисловий Київ. Трансформації в Україні", організованій в співпраці Массачусетського технологічного інституту та компанії SAGA Development у партнерстві з urban curators.

Нагадуємо, що бібліотека працює з понеділка по четвер із 10:00 до 18:00у п’ятницю – з 10:00 до 17:00.  Приходьте!

Огляд підготувала Ольга Заречнюк.

Зображення

Верхнє: Центр міської історії