Підручний інструментарій культури: міждисциплінарна освітня програма про місто і мистецтво

Підручний інструментарій культури: міждисциплінарна освітня програма про місто і мистецтво

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

24.6.2021

Ми розпочинаємо реалізацію проекту "Підручний інструментарій культури: міждисциплінарна освітня програма про місто і мистецтво" за підтримки Українського культурного фонду. Проект стане частиною освітньої платформи Центру міської історії і включатиме три тематичні онлайн-курси, кожен із яких пропонуватиме низку оптик для вивчення культури в містах та через міста.

Ця програма пропонує погляд на культурне життя у містах через низку міждисциплінарних перспектив; вона стимулює нові питання і більшу уважність до дійсності, що нас оточує. Курси, запропоновані дослідниками і науковицями з України та США озброять учасників й учасниць як теоретичними підходами, так і прикладними інструментами для роботи з конкретними проєктами. Завдяки здобутим знанням і навичкам учасники й учасниці програми вмітимуть укладати власні візуальні наративи і контекстуалізувати свою роботу; оперуватимуть сучасними підходами до розуміння ролі і функцій дієвців та інфраструктур у мистецьких практиках; зможуть краще аналізувати культурні процеси в містах, бути більш чутливими до міських проблем. Кожен із курсів слугує вступом до тієї чи іншої ділянки знань; відтак, вони пропонують загальні мапи дисциплін – візуальних студій, культурної історії, соціології міста, – а також ілюструють ключові дискусії і запрошують до глибшого ознайомлення з обраними темами.

Програма складається з трьох курсів. На опрацювання кожної теми передбачено у середньому чотири години: одна година запланована на перегляд записаної лекції, три години – на прочитання матеріалів зі списку літератури, роботу з цифровими ресурси і / або виконання практичних завдань.

  • Курс "Як розуміти і читати візуальні медіа?" Др. Богдана Шумиловича (Центр міської історії, Україна) охопить теоретичні аспекти візуального повороту і продемонструє практичні інструменти для аналізу статичних та рухомих зображень. Він аналізуватиме ключові проблеми у галузі візуальної культури та орієнтуватиме на те, яку соціальну роль виконують зображення та візуальність. Цей курс введе в обов’язкові теми візуальної культури, починаючи від історії сучасних форм візуальності або історії візуальних технологій до концепцій видовищ, колекцій зображень та стосунків картинок і пам’яті; огляне, як зображення циркулюють у ЗМІ та мережах; проаналізує межові феномени, які формуються на рубежі різних соціальних сфер: мистецтво, реклама, популярна культура, комікси, новини, наука, розважальні засоби масової інформації, відеоігри, архітектура, та дизайн. Щоб краще читати візуальні образи та візуальність, в якій ми живемо, курс буде залучати матеріали колекцій Міського медіаархіву Центру міської історії.
  • Курс "Гроші та муза: Ключові підходи культурної історії" проф. Мейгіл Фавлер (Стетсонський університет, США) включатиме десять лекцій, які ознайомлять учасників і учасниць із аналітичними рамками дослідження та вивчення культури. Ці рамки виходять поза аналіз естетичного та працюють із такими концептами, як "влада", "смак", "місце", "гендер", "мережі", "інфраструктура", кожен з яких допомагає розумінню того, як мистецтво твориться, фінансується, управляється та споживається. Серед питань курсу будуть, наприклад, такі: Як мистецькі практики змінюють життя тих, хто творить сприймає та регулює мистецтво? Чи культура має потенціал політичних і соціальних змін? Як змінюються ролі митця і мистецтва у суспільстві? Як співвідносяться багатоетнічність і мистецтво, місто і мистецтво, держава і мистецтво? Якими є межі “публічного” і наскільки вони включають “державне”?  Як формується і про що говорить розподіл на “високу” та “популярну” культуру? Що визначає культуру як “національну”, “глобальну” чи “імперську”? Як мистецькі практики повязані з інфраструктурами й мережами, державою й економікою, чиновниками й аудиторіями? Та навпаки: як через мистецькі продукти і практики ми можемо аналізувати інфраструктури й мережі, державні системи й аудиторію? Як державні структури й ідеології формують те, як мистецтво твориться, медіюється, сприймається? Врешті, якими є зв'язки і залежності між грошима і музою?
  • Курс "Свої, Чужі, Сторонні: Вступ до соціології міста" Др. Наталя Отріщенко (Центр міської історії, Україна) фокусується на місті як ключовій арені (спів)творення, споживання, маніфестації культури і на тих дієвцях, які її формують. Його наскрізними питаннями будуть ті, які визначають зв’язки і стосунки в місті: чому одні аспекти дійсності, спільноти, середовища, простори, споруди, тексти, звуки, візуальні маркери стають “своїми”, інші сприймають як “чужі”, а ще якісь залишаються невидимими? Що творить ці зв’язки? Хто є тими дієвцями, які їх підтримують, руйнують і змінюють? Які ресурси вони мобілізують задля просування власних рішень і проєктів майбутнього? У який спосіб “чуже” може ставати “своїм”? Чому міське різноманіття є важливим ресурсом для культури? Які міста стають вузлами глобальних мереж і що це означає для їхнього культурного життя? Що чекає на місто завтра? Кожна лекція пропонуватиме власну оптику на місто, ознайомить із ключовими дослідницькими питаннями й на конкретному прикладі покаже, як можна досліджувати той чи інший аспект міського життя.

Кожен із курсів буде складатись із десяти записаних лекцій, матеріалів для самостійного читання, цифрових ресурсів для ознайомлення і / або практичних навчальних завдань. Впродовж літа запланована підготовка та виробництво відеолекцій, а вже у вересні всі охочі зможуть пройти курси на Освітній платформі Центру.

  • img

Зображення

Верхнє: Дитячий народний ансамбль танцю "Юні роки". Колекція Юрія Вдовенка / Міський медіаархів Центру міської історії