Історія в цифровому сьогоденні – Розуміння історії між

Історія в цифровому сьогоденні – Розуміння історії між "постфактуальністю" та новими свідченнями

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Дедлайн: 30 листопада, 2022

Марбург, 14.-16. червня, 2023

Конференція ґрунтується на припущенні, що цифрова трансформація наразі докорінно і незворотно змінює історичні дослідження та наративи — і що це матиме довготривалі наслідки для історичних студій та їхньої актуальності у публічній сфері. Тому цінність минулого має бути переоцінена на тлі цифрової трансформації, а зв'язок між комунікативною та культурною пам'яттю переосмислитися. Таким чином, доповіді на конференції повинні дослідити проблеми достовірності та фактичності, які виникають внаслідок трансформації медіа-форматів та використання медіа. Вони повинні розглянути вплив, який ця трансформація матиме на формування майбутньої історичної свідомості. Таким чином, конференція також сприятиме критичному переосмисленню концепції "епохи постфактуалізму" та її "позитивістського ухилу".

Конференція буде розглядати цю тему у кількох секціях. Перша буде присвячена епістемологічним засадам. За яких (нових) умов відбувається канонізація історичних наративів у цифровому просторі і як виникають відповідні спільноти пам'яті? Як оцінювати очевидне повернення "великих" історичних наративів та історичних міфів? Наприклад, як інститути пам'яті та музеї можуть реагувати на такого роду "сприйняту правду" своєю діяльністю у сфері передачі знань?

На тлі сучасного історичного контенту в цифровому просторі та нових форм цифрового сторітелінгу важливо також поставити питання про те, як репрезентація минулого в цифрових форматах вплине на історичні методи в майбутньому. Тут сучасні практики аналізу, представлення та обговорення фактів та інтерпретацій в історичних дисциплінах та дослідницьких музеях необхідно протиставити явищам, що перебувають поза межами плюралістичного розуміння науки. Історичні теорії змови, культури дезінформації та (псевдонаукові) наративи минулого опиняються тут у фокусі уваги. Основне питання полягає в тому, чи можуть цифрові формати сприяти просуванню "постфактуалу", і якщо так, то які саме? І які можливості відкриває робота з "фейковим минулим" для подальшого розвитку історичних дисциплін? Які наслідки це має для майбутніх навичок істориків?

Інший фокус конференції буде присвячений трансформації перевірки достовірності доказів у ході цифрової трансформації. Щодо ключових питань критики джерел у цифрову епоху, планується обговорити нові умови збирання свідчень, на яких ґрунтуються історичні наративи. З одного боку, учасники конференції занепокоєні наслідками втрати джерел - через відсутність архівування цифрової комунікації - а також величезною кількістю джерел через масову доступність цифрових текстів та зображень в Інтернеті. Важливо поставити питання про те, які нові методи доступні або повинні бути розроблені в галузі цифрової гуманітаристики для забезпечення належного поводження зі справжніми цифровими джерелами (народженими цифрою) в майбутньому. Це варіюється від цифрової криміналістики до герменевтичного аналізу цифрових корпусів за допомогою технічних інструментів, що вимагають нових методів забезпечення якості.

Не в останню чергу на конференції буде розглянуто політичний вимір "постправди" та її медійні підвалини. Особливо на тлі війни росії проти України, а також з огляду на популістські виклики для демократії, метою є осмислення того, як історія стає зброєю, перетворюючись одночасно на інструмент для створення політичної легітимності та засіб для дезінформації в цифровому просторі. У цьому контексті мають бути проаналізовані стратегії встановлення та дискредитації систем норм і цінностей: наприклад, щодо історичних концепцій, "альтернативних" і контр-наративів в авторитарних системах і популістських рухах, або у зв'язку з постановкою під сумнів науково-історичних висновків, як це можна знайти, наприклад, у біологістичних образах історії, в питаннях зміни клімату або в історіях створення світу креаціоністами.

Конференція безпосередньо пов'язана з Днем працівни_ць історичної науки Німеччини (German Historikertag) 2023 у Лейпцигу на загальну тему "Крихкі факти". Співорганізатором виступить Люксембурзький центр сучасної та цифрової історії, один з найважливіших міжнародних центрів цифрової історії, а також Львівський центр міської історії, один з центральних хабів цифрової гуманітаристики в Україні.

Робочі мови конференції — німецька та англійська (з перекладом німецькомовних доповідей на англійську).

Будемо раді пропозиціям щодо індивідуальних та групових презентацій.

Будь ласка, надсилайте:

  • назву
  • коротку анотацію (до 15 рядків)
  • коротке резюме англійською або німецькою мовою

На адресу:[email protected] та [email protected] до 30 листопада 2022 року.

Організація:

  • Лейбніцівська дослідницька мережа "Значення минулого" 
  • Інститут історичних досліджень Центрально-Східної Європи ім. Гердера - Інститут Товариства ім. Лейбніца (приймаюча установа) 
  • Асоціація істориків Німеччини 
  • Робоча група з цифрової історії 
  • NFDI4Memory 
  • Марбурзький центр цифрової культури та інфраструктури (MCDCI) 
  • Люксембурзький центр сучасної та цифрової історії (C²DH) 
  • Львівський центр міської історії