Олександра Гайдай

Олександра Гайдай

Музей історії Києва, Україна


  • Тема дослідження:
    Інженерно-технічна інтелігенція в 1970-1980 рр. (на прикладі Вінницького конструкторського бюро ЦКБІТ)
    Період:
    вересень і грудень 2016
  • facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Олександра Гайдай є істориком, провідним науковим співробітником Музею історії міста Києва. Кандидатську дисертацію захистила у 2016 р. Є авторкою книжки "Кам’яний гість: пам’ятники Леніну в Центральній Україні», яка готується до друку у видавництві "Лаурус". Книга, написана на основі дисертації, розкриває політику пам’яті щодо такого контроверсійного об’єкту радянської спадщини як пам’ятники Леніну.

Фокусом дослідження радянської науково-технічної інтелігенції є Центральне інженерно-конструкторське бюро інформаційної техніки (скорочено ЦКБІТ), яке було створене у Вінниці у 1969 р. Дане конструкторське бюро спеціалізувалося на виготовленні, розробці та апробації інформаційної техніки "колективного користування". Довгий час після свого заснування підприємство було засекречене та знаходилося у підпорядкуванні міністерства електронної промисловості СРСР.

Як і будь-яке суспільство, радянське не було однорідне, тому не варто зводити його досвід до категорії дисидентів чи відданих комуністів. Дослідження інженерно-технічної інтелігенції дає змогу поглянути з іншої перспективи на той час, адже передбачає не тільки детальний опис повсякдення, а й деконструкцію ментальних структур цієї лояльної до режиму професійної групи. Дослідження засноване на методології соціальної історії, історії суспільних відносин і досліджень пам'яті.

Радянський спадок у формі практик та установок продовжує домінувати в українському суспільстві, а тому дослідження повсякденного життя Української РСР допоможе краще зрозуміти події 1991 року, а також ті проблеми, з якими стикається сучасне українське суспільство.