(не)означені. Одеса

(не)означені. Одеса

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

листопад - грудень 2018

Музей сучасного мистецтва Одеси

Виставка "(не)означені" — це поєднання рефлексії художника Нікіти Кадана та дослідників щодо тем, пов'язаних зі злочинами нацизму та сталінізму, етнічними чистками та іншими актами насильства в 30-40 роках ХХ століття.

Спадками ХХ століття серед іншого є також незліченні та неозначені могили і мільйони убитих. Їхні імена часто невідомі. А якщо відомі, то насамперед у родинних переказах. Безіменні у числах, вони стають символами та об'єктами пам'ятей, політик та досліджень. Водночас теми пов'язані з масовим насильством, все ще є мало осмисленими, особливо локально. Їх й надалі використовують та підпорядковують вузьким ідеологічним рамкам та політичним цілям. Виставка "(не)означені" покликана дати імпульс ширшим рефлексіям та осмисленню травматичних і все ще не проговорених тем про наше минуле.

Основою виставки є роботи Нікіти Кадана, які складаються з трьох серій: "Хроніки", "Погром" та "Національний ландшафт". Через мистецьке опрацювання фотографій жертв найстрашніших масових злочинів ХХ століття, Нікіта звертається до теми насилля і ставить питання про небезпеки заідеологізування і маніпулювання, витіснення "незручної історії" та наслідків "конкуренцій пам'ятей".

Особливістю виставки є залучення дослідників, насамперед істориків, але теж представників таких дисциплін, як філософія, антропологія, психіатрія, література, право, візуальні студії. Це автори та авторки з України, США, Польщі, Великобританії, Німеччини та Нідерландів, які працюють з джерельними матеріалами та беруть участь у сучасних дискусіях про ці теми.

Спеціальна виставкова програма включає лекції, дискусії, авторські тури та покази фільмів. Партнер програми – Hubs of History, модератор – Оксана Довгополова.

Проект "(не)означені" розпочався у 2017 році виставкою та публічною програмою у Центрі міської історії у Львові. У 2016 році вибрані роботи експонувалися на виставці "Кістки перемішалися" у Галереї Арсенал (Білосток, Польща).

Нікіта Кадан 

Художник; народився у Києві у 1982 році. У 2007 закінчив Національну Академію Образотворчого Мистецтва і Архітектури, де навчався на відділенні живопису у майстерні монументального мистецтва під керівництвом професора М. А. Стороженко. Автор скульптур та інсталяцій, живописних та графічних робіт. Член групи художників Р.Е.П. та кураторського й активістського об’єднання Худрада.

Автори текстів: Омер Бартов (Браунський Університет, США), Карел Беркгоф (Інститут дослідження війни, Голокосту та геноцидів в Амстердамі, Нідерланди), Кейт Браун (Університет Меріленду, США), Ганс Ульріх Гумбрехт (Стенфордський університет, США), Ян Томаш Ґросс (Прінстонський університет, США), Джессіка Зиховіч (Університет Мічигану, США / Києво-Могилянська Академія, Україна), Роман Кечур (Львівський медичний університет, Україна), Крістоф Мік (Уорвікський університет, Великобританія), Михайло Мінаков (Києво-Могилянська Академія, Україна), Ґжеґож Мотика (Польська академія наук, Польща), Олена Петренко (Рурський університет, Німеччина), Мартін Поллак (письменник, Австрія), Юрій Радченко (Центр дослідження міжетнічних відносин Східної Європи, Україна), Філіп Сендс (Лондонський університет, Великобританія), Кай Штруве (Університет Мартіна Лютера, Німеччина), Яніна Струк (письменниця та фотограф, Великобританія), Адрій Усач (історик, Україна), Джейсон Франціско (Університет Еморі, США), Артем Харченко (Центр дослідження міжетнічних відносин Східної Європи, Україна), Джон-Пол Химка (Університет Альберти, США), Марсі Шор (Єльський університет, США), Юрій Лейдерман (художник, Німеччина).

Над виставкою працювали: 

  • кураторки Cофія Дяк і Олександра Трянова
  • ініціатор виставки у Одесі Семен Кантор
  • кураторки публічної програми Оксана Довгополова і Софія Дяк
  • Наталя Ревко, координування виставки та публічної програми
  • Єлізавета Конакова та Мар'яна Мазурак, промоція
  • Андрій Лінік, дизайн
  • консультанти виставки Богдан Шумилович, Ірина Склокіна, Василь Расевич
  • переклад та редагування: Лариса Бабій, Наталя Багнюк, Неля Ваховська, Джессіка Зиховіч, Андрій Маслюх, Катажина Котинська.

Співорганізатори:

Центр міської історії поєднує академічні дослідження в сфері міських студій і формати публічної й цифрової історії для ширшої аудиторії. Міждисциплінарна команда Центру втілює дослідницькі проекти, цифровий архів, виставки, освітні програми.

Музей сучасного мистецтва Одеси працює над музеєфікацію локального мистецтва та розвитком культури в місті. Програма виставкової, освітньої та дослідницької діяльності МСМО поєднує репрезентацію одеських художників та відображення актуальних процесів в українському і світовому мистецтві.

Виставка "(не)означені" містить художні роботи та тексти, пов'язані з темами масових насильств у історії. Рекомендуємо відвідання виставки дітьми за згоди та у супроводі дорослих.

За підтримки Міжнародного фонду "Відродження"

  • img