Виставка фотографій Тадеуша Рольке

Виставка фотографій Тадеуша Рольке "Ми були тут"

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

березень - квітень 2010

Виставковий зал Центру міської історії

Виставка Tадеуша Рольке є спробою символічної реконструкції таємничого, вражаючого своєю духовністю і філософією світу хасидів. Як відомо, територією їх діяльності були землі давньої Річпосполитої.

Праці Тадеуша Рольке це сучасні фото, виконані в місцях, з якими хасиди пов'язують свою історію, в яких вони жили й мешкали. Не завжди це місця важливого історичного значення, як наприклад могила Баал Шем Това в Україні.

Малі містечка, типові єврейські "штетлі", такі як Коцк, Межиріч Подляскій, Риманів, Козеніце, Пшисуха, фрагменти окільної забудови більших скупчень (наприклад Люблін), місця якби фізично пов’язані з присутністю хасидів, це головні дотичні їх історії. Тадеуш Рольке особливим чином продовжує документальний запис того, що на своїх світлинах встиг записати ще перед самим початком Другої світової війни інший фотограф, неживий вже Роман Вишняк. Різниця в тому, що на фотографіях Тадеуша Рольке немає вже живих людей, є тільки дуже делікатні спроби запису певного клімату, символічного існування якого ніхто раніше не передбачав, але котрий разом із невпинно спливаючим часом буде що раз відділятися та зникати.

Марек Григель

Тадеуш Рольке є європейцем. Однак перед усім він фотограф і поляк. Народився він настільки давно, що зміг на власному досвіді відчути ту трагедію, яка спіткала його вітчизну у минулому столітті. В нього через це особливий стосунок до історії. Якби він не став фотографом, напевно був би істориком, або кимсь, хто про історію оповідає. В цій книжці за посередництвом світлин він показує зниклий світ, оповідає про культуру хасидів, які століттями формували образ польських сіл і містечок південно-східної Польщі. Край їх присутності поклав нацистський геноцид.

За останні п'ятнадцять років Рольке переїздив прикордонні регіони Польщі та України у пошуку слідів, які поволі зникають. Результатом тих пошуків є сотні фотографій , вибір яких ми презентуємо. Це запис історії за допомогою фотокамери.

З вступу до книги "МИ БУЛИ ТУТ. Останні сліди зниклої культури"
Видавництво "Edition. FOTOТАРЕТА"
Берлін-Варшава 2008