Модерна культура їдиш на прикладі діяльності Культур-Ліги та творчості Хани Левін

Модерна культура їдиш на прикладі діяльності Культур-Ліги та творчості Хани Левін

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Др. Йоанна Лісек

Вроцлавський університет

17 липня 2012

Центр міської історії, Львів

Перша світова війна, революція в Росії й експансія нових напрямків у європейському мистецтві, передовсім російського футуризму та німецького експресіонізму, стали імпульсом до радикальних змін у творчості їдиш на старому континенті. За Української Народної Республіки ключову роль у процесі цих змін відіграв Київ. У квітні 1918 року тут постала Культур-Ліга, завдання якої полягало у творенні структур, що мали служити розвитку сучасної світської культури їдиш, насамперед освіти, літератури, театру й образотворчого мистецтва. У 1918-1920 роках Культур-Ліга діяла надзвичайно активно на терені цілої України. Модель розвитку світської культури їдиш, розроблена у київській Культур-Лізі, прийнялася також на теренах Польщі, Литви та Румунії.

Після 1917 року Харків став важливим центром єврейської міграції. Серед тисячі євреїв, що прибували сюди, були також митці й літератори. Тут зокрема опинилася й письменниця-феміністка Хана Левін – найвизначніша представниця розквіту творчості єврейок на території, охопленій революцією. Хана Левін перша в СРСР оригінально й сміливо відобразила у своїй творчості проблеми сучасної єврейської жіночої ідентичності.

Др. Йоанна Лісек

викладач єврейської літератури та їдиш Єврейських студій Вроцлавського університету. Сферою наукових зацікавлень є література їдиш та діяльність єврейських творчих середовищ першої половини ХХ століття. Автор книжки “Jung Wilne – żydowska grupa artystyczna”.

Лекція відкрита для широкої громадськості і відбувалася в рамках ІІІ літньої школи з єврейської історії та культури Центрально-Східної Європи ХІХ-ХХ ст.