Тоталітаризм і жінки

Тоталітаризм і жінки

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Марта Богачевська-Хомяк

12 лютого 2013

Центр міської історії, Львів

Феномен радянського тоталітаризму досі мало дискутований, а ще менше вивчений в Україні. Семидесятилітній досвід того режиму спонукає глибше проаналізувати глибинні причини його довготривалості. Чи є в культурі народів, де розвинувся тоталітаризм, щось, що сприяє його формуванню? Яку роль видіграють ґендерні відносини у становленні та підтриманні тоталітаризму? Яким чином суспільне становище жінок співвідноситься з функціонуванням тоталітарного режиму?

Переклад книги під назвою "Білим по білому: Жінки в громадському житті України. 1884-1939" опубліковано в Україні у 1995, що дало поштовх для розвитку цілого напрямку жіночої історії в Україні – вивчення українського жіночого руху у дорадянський час.

З 2000 до 2006 року Марта Богачевська-Хомяк очолювала представництво Програми ім. Фулбрайта в Україні. На цій посаді вона активно сприяла модернізації української суспільно-гуманітарної науки, її повноцінному долученню до світового академічного середовища.

Як дослідниця, Марта Богачевська-Хомяк чимало уваги приділяла осмисленню суспільних і культурних процесів в Україні у дорадянський і пострадянський час. Українським читачам добре відомі її розвідки про співвідношення націоналізму і фемінізму в українському жіночому русі, про особливості процесів формування національної ідеї та ідентичності українців, про роль інтелігенції та духовних лідерів у становленні нації та інші. Нинішні наукові зацікалення Марти Богачевської-Хом’як зосереджені на дослідженні складних і суперечливих процесів розбудови УГКЦ у США протягом ХХ ст.

post picture

Марта Богачевська-Хомяк

професорка історії, фахівець із суспільних процесів y Галичині в XIX ст. та інтелектуального життя дореволюційної Росії. Українським дослідникам знана за своєю знаковою працею “Feminists Despite Themselves: Women in Ukrainian Community Life, 1884-1939”, що вийшла друком в Канаді в 1988 році. За цю фундаментальне дослідження авторку було нагороджено Премією Барбари Гелд від Асоціації славісток США (1988) і Премією Фундації О. та Т. Антоновичів (1989).

Зображення

Верхнє: Художник П. Я. Караченцов. «Хай живе рівноправна жінка країни соціалізму!», 1938 р