Хто володіє містом? Самоврядування на Півдні України в 1785–1917 рр.

Хто володіє містом? Самоврядування на Півдні України в 1785–1917 рр.

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Олександр Черемісін

Херсонський державний університет

14.11.2023; 18:30

Запрошуємо на лекцію дослідника Олександра Черемісіна про міське самоврядування на Півдні України в 1785–1917 роках.

Загальна ідея міського самоврядування побудована на принципі децентралізації, однак на рубежі XVIII – XIX ст. такий підхід не збігався з панівними поглядами тодішньої російської бюрократії. Швидка модернізація та торгівельний розвиток південних міст регіону вже на початку XIX ст. вимагали прокладання залізниць, проте держава в багатьох вимірах стримувала соціально-економічний розвиток. Водночас громадські інститути влади вже усвідомлювали себе самодостатніми організмами і виражали незадоволення імперським законодавством, царською бюрократією і брали активну участь у процесах автономізації управління від губернської адміністрації та державної влади.

Центральне місце у дослідженні присвячене громадським діячам та іншим акторам місцевого самоврядування, їхнім статусам, образам, типології поведінки. Активні учасники міських дум, які відстоювали інтереси громад, модернізацію простору та загальний розвиток міст, перетворювали свою роботу в професійну діяльність. Поруч з цим, дослідник зверне увагу на тогочасну корупцію та хабарництво як на персональному рівні, так і в різних формах зловживання міським бюджетом.

Також йтиметься про міську бюджетну політику, сферу освіти і медицини (самоврядування Півдня України постійно виступало за надання права безкоштовного лікування та отримання освіти), модернізацію інженерно-технічної сфери господарства та інші аспекти життя тогочасних міст.

post picture

Олександр Черемісін

Херсонський державний університет

Доктор історичних наук, професор кафедри історії, археології та методики викладання у Херсонському державному університеті. Стипендіат Центру міської історії за підтримки Фонду Кербера. У фокусі дослідження Олександра – відтворення перебігу окупації міста Херсона на основі усних джерел та рефлексії власного перебування в Херсоні під час окупації.

Зображення

Верхнє: Херсонська міська дума, проєкт: арх. А.Б. Мінкус, 1900 р. // Блог про архітектуру України Antique

Галерея: Олександр Корман