Що ми хочемо і не хочемо знати про війну?

Що ми хочемо і не хочемо знати про війну?

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Ян Томаш Ґросс

Прінстонський університет

25 липня 2013

Центр міської історії, Львів

Відбулася відкрита лекція і розмова з професором Прінстонського університету Яном Томашем Ґроссом. У Львові ми мали нагоду вперше послухати доповідь відомого дослідника і поговорити про те, що ми знаємо про війну, що приносять нам нові факти і дослідження, що означає публічна дискусія, яка веде до зміни уявлень і знань не лише про власне суспільство, але і про людські стосунки в ситуації війни взагалі.

У 2001 році у Польщі вийшла друком книжка Яна Ґросса "Сусіди: Історія знищення єврейського містечка". Згодом з’явилися його праці "Страх" та "Золоті жнива". Ці книжки відкрили широку публічну дискусію і ввели в публічний обіг нові факти про війну, окупацію та насилля. "Сусіди" - це розповідь про містечко Єдвабне, де у 1941 році майже усі мешканці-євреї були спалені у стодолі своїми сусідами-поляками, про те, що відбувається з спільнотою невеликого міста у надзвичайній ситуації знищення, деморалізації та бруталізації суспільного і щоденного життя. Ця книжка стала важливою частиною польсько-єврейського діалогу і змінила суспільні уявлення не лише про війну, але і усталене сприйняття власного народу лише як жертви та героя.

Дискусії у Польщі навколо "Сусідів" показали наскільки заполітизованою є такі обговорення і наскільки розвинутою є публічна сфера у польському суспільстві. Попри численні критичні обговорення, які часто межували, а часами і переходили межу скандалу, дискусії навколо "Сусідів" змінили формати включення дослідника у публічне життя та долучили до розмови митців, журналістів і усіх зацікавлених.

Що означали б подібні дискусії про час війни в Україні, де було багато "сусідів" - у містечках поруч жили українці, поляки і євреї. І з перспективи сьогодення ми можемо поставити питання: який вплив такі дискусії можуть мати на сучасне суспільство і на наші уявлення про те, хто є "іншим", як у суспільстві будуються стосунки з "інакшістю"?

post picture

Ян Томаш Ґросс

історик, соціолог, професор Прінстонського університету, автор численних досліджень про досвіди війни, окупації та повоєння у Центральній та Східній Європі. Серед його публікацій є “Польське суспільство під німецькою окупацією – Генеральне Губернаторство, 1939-1944” (Прінстон, 1979), “Сусіди: Історія знищення єврейського містечка” (2001), “Революція з-закордону. Радянське захоплення Західної України та Західної Білорусії” (Прінстон, 1988, 2003), “Страх: Антисемітизм у Польщі після Аушвіцу” (2006), “Золоті жнива: про те, що діялося на узбіччі Голокосту” (2011).

Лекція відбулася у рамках літньої школи "Єврейська історія та багатоетнічне минуле Центрально-Східної Європи: суспільства, культури та спадщина"та відкрита для громадськості.