Украдене свято: історичні трансформації смислу 8 березня та феміністський активізм в сучасній Україні

Украдене свято: історичні трансформації смислу 8 березня та феміністський активізм в сучасній Україні

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Оксана Кісь

Інститут народознавства НАН України

5 березня 2013

Центр міської історії, Львів

Від часу, коли учасниці Другої Міжнародної конференції жінок-соціалісток у Копенгагені у серпні 1910 одностайно підтримали пропозицію Клари Цеткін щорічно відзначати День Жінок, щоб привертати увагу до питання рівних прав для жінок, смисл цього свята неодноразово змінювався.

У першій частині доповіді було простежено поступову трансформацію смислу свята 8 Березня в СРСР – від дня солідарності жінок-трудівниць у боротьбі за рівні права до свята весни і вічної жіночності. Далі увагу було зосереджено на практиках відзначення 8 березня у пострадянській Україні. Чому лідери політичних сил різного спрямування незмінно використовують пізньорадянську риторику і продовжують тодішні традиції відзначення Дня Жінок? Чи потрібний сучасній Україні низовий феміністський активізм та які його форми найбільш дієві? У доповіді було показано, як прагнення відновити первісний смисл свята стало чинником консолідації жіночого руху в Україні. Було проаналізовано низку вуличних громадських акцій, мистецьких та просвітницьких ініціатив, які відроджують феміністську традицію відзначення Міжнародного жіночого дня. Основні тези лекції викладено у статті: Оксана Кісь "Украдене свято: історичні трансформації смислу 8 березня".

post picture

Оксана Кісь

кандидатка історичних наук, старша наукова співробітниця Інституту народознавства НАН України, президентка Української асоціації дослідників жіночої історії, голова Науково-дослідного Центру “Жінка і суспільство”.