Росія 1917: масова демобілізація імперії

Росія 1917: масова демобілізація імперії

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

23 червня 2016

Центр міської історії, Львів

Революції 1917 р. зазвичай зображають як наслідок масової мобілізації революційних сил – відновлення класової ворожнечі, яка досягла піку улітку 1914 р., згодом призупинившись, поки країна на короткий час об’єдналася у роботі на війну. Ця лекція подала абсолютно протилежний погляд на ці речі, змальовуючи події 1917 р. як такі, які стали результатом масової демобілізації солдат, поліції, промисловості, зв’язків між державою і суспільством. Почалася вона з прикладу про те, що останні наукові дослідження доводять, що багато в чому російська мобілізація на війну 1914-1916 р.р. була набагато масовішою і успішнішою, ніж вважалося досі. Ця неймовірно масштабна мобілізація раптом перетворилася на наймасовішу і найбільш руйнівну демобілізацію у світі. Лекція дійшла до висновку, що так званих "революціонерів" 1917 р. можна розглядати як учасників демобілізації, а самі революції 1917 р. – переломним моментом демобілізації. Особливий наголос лектор робив на тому, який вплив мала демобілізація збройних і поліцейських сил на зменшення здатності держави утримувати монополію на законне застосування насильства у Петрограді і Москві.

post picture

Ерік Лор

професор та завідувач кафедри російської історії і культури імені Сюзен І. Кармель в Американському університеті; видав свою останню книгу “Російське громадянство: від імперії до Радянського союзу» (видавництво Гарвардського університету) у жовтні 2012 р. Здобув ступінь магістра русистики та докторський ступінь з історії в Гарвардському університеті, згодом викладав там на посаді доцента з історії (2000-2003). Він є директором-засновником Програми російської культури в Американському університеті, та завідувачем кафедри історії.


Лекція відбулася в рамках міжнародного воршкопу "Міський досвід Великої війни у Східній Європі".

Зображення

Верхнє: Страйк робітників Путилівського заводу у перший день Лютневої революції, Санкт-Петербург, Росія, 1917 р. / Getty Images