Спогади від подорожі в Литву

Спогади від подорожі в Литву

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

3 вересня 2009

Центр міської історії, Львів

Хресний батько американського авангардного кіно, Йонас Мекас вважається винахідником кіно-щоденника. Його твори виявляють спільні якості інтимності, спонтанності, ліризму і чистої вибірковості. Будучи майстерним редактором, який вибирає потрібні кадри з тисяч годин знятих фільмів, він будує новелу, проникливу і життєву реалізацію розквітаючого світу. Колективні мемуари, де життя і мистецтво є нероздільними, проявляють єдність особистого погляду з досвідом та пам’яттю. Він по-особливому сприймає та фіксує місто Нью Йорк, якого дуже багато. Як муза, місто породжує безпосередні вирази любові та прихильності: «Лист до Пенні Аркейд» (2001) – власне сприйняття монументальних художніх гепенінгів, "Флюксус на ріці Гудзон" (1971), "Перша публічна поява Velvet Underground" (1966), боротьба за соціальні права та демонстрації - "У ліжку з Джоном Леноном та Йоко Оно» (1969), маніпуляція звичайної щоденних взаємостосунків «Пісня в Центральному парку Хьюнджоу», щоденне життя видатних культурних діячів того часу "Гепенінги Сальвадора Далі" (1963-4), "Співаючий блюз Алан Гінзберг" (1990). Не дивлячись на те, що Нью Йорк займає видатне місце в діяльності Мекаса, який жив тут з 1949 року, йому не чужа чуттєвість та щирість щодо себе самого та місць які відвідує. "Народження нації" (1997) – швидкоплинний парад 160 творців андеграунду, яких він зафіксував за 4 декади, це "160 портретів чи радше появ, ескізів ти проблисків авангардних, незалежних творців фільмів та активістів кіно, знятих між 1955 та 1996". Твір проголошує історичну та біографічну велич тих, хто були залучені та розвиток та поширення невидимої, проте важливої нації кіно, яку часто не помічають та недооцінюють. Боротьба та слава авангарду має надзвичайну важливість для Йонаса, який продовжує навчати та надихати творців в керунку свіжого, оригінального та опозиційного кіно, яке він називає завжди ставлячим виклики, яке керує нашим досвідом, нашою активністю і реакцією на душевні стосунки між життям та мистецтвом.

Показ фільму

Спогади від подорожі в Литву (1971-1972, 16 мм, колір/звук, тривалість: 82 хв)
Фільм складається з 3 частин.

1/ перша частина виготовлена з метражу, який Мекас відзняв на свою першу камеру Bolex, під час перших років перебування у США, переважно у 1950-1953. Вона показує мене і мого брата Адольфаса, як ми тоді виглядали; розмаїті зйомки іммігрантів у Брукліні, пікніки, танці, співи; вулиці Вальямсьургу.

2/ Друга частина буда відзнята у серпні 1971, у Литві. Практично весь метраж позодить з Semeniskiai, села, в якому я народився. Видно старий будинок, мою матір (народжену у 1887), усіх братів, які тішаться від нашого повернення додому. Фактично не видно сьогоднішньої Литви: її видно лише через спогади «переміщеної людини», яка повернулася додому вперше за 25 років.

3/ Третя частина розпочинається з епізоду у Елмсгорні, пригороді Манбурга, де ми провели рік концентраційному таборі під час війни. Коли ця частина завершується, ми вже у Відні зустрічаємо кращих друзів – Петера Кубелку, Германа Нітша, Анетт Міхельсон, Кена Джакобса. Фільм завершується пожежою віденського фректового базару у серпні 1971.

Зображення

Верхнє: Фрагмент фільму Йонаса Мекаса, Спогади про подорож до Литви (Великобританія, Західна Німеччина, Литва), 1972.