Презентація книги

Презентація книги "Незабутий і забутий єврейський світ: культурно-історичний туризм у Європі і Сполучених Штатах"

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

18 березня 2019 / 18.30

Центр міської історії, Львів

На презентації книги Видавництва Ратґерського університету, 2018 "The Remembered and Forgotten Jewish World: Heritage Tourism in Europe and the United States", Rutgers University Press, 2018 зберуться Деніел Валковіц, історик і автор книги, Марла Рошер Озборн і Джей Озборн, співзасновники "Єврейської спадщини Рогатина". Разом вони поміркують про значення і смисли сучасного туризму місцями культурно-історичної спадщини, розглянуть перспективи для дослідження цієї теми, родинної історії та громадської діяльності.

Деніел Валковіц, член студентського радикального руху кінця 1950-х і 1960-х років, уявляв, ніби йде слідами своїх бабусі з дідусем з Патерсона, Нью-Джерсі, які боролися за покращення умов життя і роботи на текстильних мануфактурах у Лодзі, що у Польщі, і в Патерсоні. У книзі "Незабутий і забутий єврейський світ" він аналізує політику туризму місцями спадщини і колективної пам’яті, щоб побачити і почути, які з цих коренів з’являються у пішохідних екскурсіях, єврейських музеях і меморіалах. У розповіді, яка частково є романом-подорожжю, частково соціальною історією, і частково родинною сагою, автор відвідує основні єврейські музеї і місця спадщини від Берліну до Белграда, від Кракова до Києва, і від Варшави до Нью-Йорка.

Його аналіз резонує з поглядами вчених, озвученими на конференції 1999 р., на честь 26-ї річниці виходу у світ твору з численним нагородами Ірвінга Хоу "Світ наших батьків". Вони зазначили, що світ єврейства, який він описав, був суттєво зміщений у туризмі спадщини наративом Голокосту. Тури місцями спадщини після 2011 р. підтвердили незникаючу перевагу такого наративу, який зосередився на об’єктах Шоа і на залишках синагог і цвинтарів. Довоєнне життя єврейської громади, якщо і згадувалося взагалі, висвітлювало досягнення видатних людей – рабинів, вчених і філантропів (та їх дружин). Щоденний побутовий досвід бідняків, робітничого класу, крамарів і їх дружин та дітей отримав мало уваги. Відтак, він обговорює, як новітня єврейська історія може запропонувати потенціал нової парадигми для єврейського туризму місцями спадщини, навіть при тому, що домінуючим залишиться наратив Голокосту.

Презентація розпочнеться зі вступного слова  Деніеля Валковіца та продовжиться розмовою з практиками і дослідниками, які працюють у Львові. Це – Марла Рошер Озборн і Джей Озборн, які раніше жили і працювали в Каліфорнії у сфері права і інженерії, а тепер мешкають у Львові та працюють над програмами ГО "Єврейська спадщина Рогатина". Модеруватиме Софія Дяк, директорка Центру міської історії. Дискусія стане нагодою розглянути можливості, виклики, розчарування і несподіванки, які обрамлюють жорстку і мінливу канву єврейської спадщини і туризму місцями спадщини сьогодні.

Деніел Валковіц

почесний професор Кафедри історії і Кафедри соціально-культурного аналізу Нью-Йоркського університету. Історик, який вивчав робітничий контекст і міське середовище, та майже два десятиліття керував Програмою досліджень метрополій в Університеті та започаткував програму публічної історії. Серед його праць: “Робітники Донбасу говорять: виживання і ідентичність у новій Україні” з Льюїсом Зігельбаумом (СУНИ Прес, 1995) і «Міський народ: англійські сільські танці і політика фольку у сучасній Америці» (Видавництво Нью-Йоркського університету, 2010). Його нова книга представляє політику туризму місцями єврейської спадщини в одинадцяти містах і восьми країнах, серед яких Львів і Київ в Україні.

Марла Рошер Озборн

у минулому юристка у Каліфорнії, з єврейських корінням з Рогатина, яка сьогодні мешкає зі своїм чоловіком у Львові. Вона засновниця і директорка ГО “Єврейська спадщина Рогатина”, радниця Ради правління “Гешер Галіція” з питань єврейської спадщини в історичному регіоні Галіція та член ради правління “Вшанування і примирення”, американської неприбуткової організації, яка піклується про новий єврейський цвинтар у Перемишлі. Марла писала для багатьох видань з генеалогії і спадщини, публічно виступала у школах, на зустрічах і конференціях в США, Ізраїлі і Європі, в тому числі і в Рогатині.

Джей Озборн

керівник програм у ГО “Єврейська спадщина Рогатина” і колишній інженер-механік для “Сан Майкросистемз” і “Епл”. Джей був у складі ради правління організації “Гешер Галіція”, а сьогодні адмініструє цифрові карти для онлайн картографічного збірника “Гешер Галіція”, який налічує понад 200 оцифрованих великомасштабних історичних карт галицьких містечок, міст і сіл для генеалогічного, економічного і демографічного аналізу.

"Єврейська спадщина Рогатина"

це волонтерська українська неприбуткова організація, яка займається документуванням, збереженням і відновленням місць єврейської спадщини в м. Рогатин, містечку між Львовом і Івано-Франківськом. Працюючи з активістами та освітянами з регіону з 2011 р., “Єврейська спадщина Рогатина” проводить і публікує багатодисциплінарні дослідження і організовує практичні проекти для відновлення історико-культурної спадщини втраченої єврейської громади Рогатина, та допомогти повернути багатокультурне минуле цього регіону у сучасне суспільство.

Зображення

Галерея: Ірина Середа