Роль польської

Роль польської "Гранатової поліції" і польської Kripo (кримінальної поліції) в "остаточному розв'язання єврейського питання

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Ян Грабовський

Яд Вашем, Єрусалим

18 липня 2014

Центр міської історії, Львів

Одразу після вересневих подій 1939 року німці взяли під свій контроль польську поліцію. Співробітників поліції закликали працювати у так званій Польської поліції у Генеральній губернії, яка підпорядковувалася Ordnungspolizei (ORPO), а карну поліцію ("таємну") – прямо до поліції безпеки (Sicherheitspolizei – SIPO). Обидва поліцейські формування відіграли важливу ​​– і досі недосліджену – роль у винищенні польських євреїв. Іноді польські поліціянти діяли за наказом німців, а іноді полювали на євреїв за власною ініціативою. Лекція базується на архівних дослідженнях, проведених у Польщі, в Ізраїлі, в Німеччині і у США.

Ян Грабовський

здобув ступінь магістра з історії у Варшавському університеті 1986 р. і ступінь доктора з історії в Монреальському університеті 1994 р. Від 1993 р. проф. Грабовський викладає історію в Оттавському університеті, і його наукові зацікавлення пов’язані насамперед з Голокостом польських євреїв. Проф. Грабовський викладав в університетах Франції, Ізраїлю, Польщі та США. 2011 р. його призначили Головою відділу з вивчення расизму, антисемітизму і Голокосту ім. барона Фрідріха Карла фон Оппенгейма в Яд Вашем (Єрусалим).

Ян Грабовський є автором та редактором 13 книг і десятків статей, що з’явилися в наукових журналах англійською, французькою, польською, німецькою мовами та івритом. Останню книгу проф. Грабовського: “Hunt for the Jews. Betrayal and Murder in German-Occupied Poland” (Полювання на євреїв. Зрада і вбивство в Польщі під окупацією Німеччини”) опублікувало видавництво Університету Індіани в жовтні 2013 р.

Лекція вібулася в рамках V літньої школи з єврейської історії та багатоетнічного минулого Центрально-Східної Європи.

Зображення

Верхнє: Дрогобич, 1942, депортація євреїв /  Яд Вашем