Презентація Тадеуша Рольке

Презентація Тадеуша Рольке "Місця"

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

31 березня 2011 / 18.00

Центр міської історії, Львів

Відбулася презентація одного з найвідоміших сучасних польських фотографів Тадеуша Рольке. Автор розказав про свої твори й творчість у супроводі слайд-шоу власних робіт, зібраних упродовж своєї творчої кар’єри, починаючи від 1940-х років.

post picture

Тадеуш Рольке

народився 1929 року у Варшаві і до тепер є пов’язаним з цим містом. Фотографувати почав під час Другої світової війни. Брав участь у Варшавському повстанні. Вивезений до Німеччини на роботи. Повернувся до Варшави у 1945 році. Вивчав історію мистецтва в Люблінському католицькому університеті, а згодом у Варшавському університеті. Як фоторепортер співпрацював з журналами “Stolica”, “Polska”, “Przekrój”, “Ty i Ja”. У 1970 році виїхав до Німеччини. Там знимкував для німецьких видань “Stern”, “Der Spiegel”, “Die Zeit”, “Art” та ін. Був фотографом міжнародних фотофестивалей у Франції, Голандії, Німеччнині, Італії. У 1980 році повернувся до Варшави. Викладач, серед іншого, на факультеті журналістики Варшавського університету. Член Спілки польських художників-фотографів. Автор багатьох виставок. 

Марек Григель про Тадеуша Рольке:

"Він почав фотографувати у 1950-х. Це був не найкращий час для польської фотографії. Особливо складною була перша половина десятиріччя, коли у візуальному мистецтві панував соцреалізм. Фотожурналістика, яка зображала щоденне життя, підлягала цензурі. Газетні фотографії мали лише доповнювати зображену дійсність. Будь-які спроби подолати цю умовність були приречені на провал. Свої перші фотографії Тадеуш Рольке робив простеньким німецьким фотоапаратом "Welta"...

Унаслідок політичної напруги кінця 1960-х рр. – подій березня 1968 р. та вторгнення у Чехословаччину військ Варшавського пакту – він виїхав з Польщі на ціле десятиріччя й оселився у Німеччині, у Гамбурзі. Попри складнощі життя на вигнанні (шість років йому не дозволяли повернутися до Польщі), він не покидав фотографію. У співпраці з організацією «Акція – Знаки Спокути» підготував виставку, яка висвітлювала візити молодих німців до місць звірств, які вчинили нацисти під час Другої світової війни.  Цю освітню виставку показали у кількох німецьких містах. У Гамбурзі він підготував виставку "Fischmarkt" про один з найбільших європейських рибних ринків.  Вона документувала дуже специфічне професійне середовище, у яке важко увійти, і яке важко представити, належно показуючи його атмосферу й проблеми зникаючого фаху.  Ця виставка, яку тепло прийняли німецькі критики, згодом побувала і в Польщі, коли Рольке отримав новий паспорт і зміг знову відвідувати Польщу.

1980 року він підготував виставку "Маленький театр" про важливі європейські театральні фестивалі, як-от у Нансі,  Фестиваль дурнів в Амстердамі та Театр націй у Гамбурзі. 1982 року він почав співпрацю із німецьким часописом "ART", де публікував визначальні роботи польських та іноземних митців. Ще одна виставка, яку Рольке задумав і втілив, була колективна презентація "Насильство, Секс, Ностальгія". Ця контроверсійна виставка відкрилася 1989 року в Старій Галереї Спілки польських художників-фотографів у Варшаві.

Критики підкреслюють, що фотографії Тадеуша Рольке відзначаються гуманізмом та увагою до життя людини і в приватній, і в публічній сфері. 2009 року ювілейна виставка об’єднала 120 робіт, сучасних і з часу Польської Народної Республіки, які вже давно стали класикою польської фотографії, представляючи різні тематики, техніки, естетики, формати.

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: Тадеуш Рольке, "Люсі. Єрусалимський проспект, 1967"