Від Габсбурзької монархії до епохи діаметрально протилежних полюсів. Фізична антропологія у Львівському університеті у 1913-1944 р.р.

Від Габсбурзької монархії до епохи діаметрально протилежних полюсів. Фізична антропологія у Львівському університеті у 1913-1944 р.р.

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Марія Род

Університет Геттінгена

13 жовтня 2017 / 16.00

Центр міської історії, Львів

Ще від початку свого становлення у середині 19 сторіччя фізична антропологія була дисципліною із потужним міжнародним розмахом. Перебуваючи десь між зоологією, медициною і народознавством, вона об’єднала різні професії зі всього світу навколо перспективи об’єктивною сучасної науки. Втім, вона мала свої національні та регіональні особливості. У Львівському університеті перша кафедра антропології і народознавства була створена у 1913 р., але ще до того колишній засланець в Сибіру і зоолог Бенедикт Дибовський викладав основи цієї нової дисципліни в Університеті Яна Каземира. У своїй лекції дослдниця проаналізує вплив різних політичних вчень на формування цієї начебто чистої науки. Починаючи з міжвоєнного періоду і відомої львівської школи Яна Чекановскі, Марія Роде прослідкує розвиток подій далі протягом Другої світової війни, виявляючи зміни і тяглість цієї дисципліни в епоху діаметрально протилежних полюсів.

Лекція відбулась польською мовою з синхронним перекладом.

post picture

Марія Род

є старшою викладачкою Семінару нової і новітньої історії в Університеті Геттінгена. Вона емігрувала з Польщі у 1970-х р.р., завершила свою освіту у Німеччині і у 1994 р. здобула ступінь PhD у Фрайбурзькому університеті, захистивши дисертацію про польсько-литовські особливості періоду міжцарів’я (Ein Königreich ohne König. Der polnische Adel in sieben Interregna 1573-1673, Wiesbaden: Harrassowitz 1997). Протягом останніх років коло її наукових інтересів змістилося до історії науки і її поширення у світі. Цю тему вона досліджує, наприклад, у своїх працях про російську експедицію 19 століття до Ефіопії, або про польську діяльність в Камеруні. Також дослідниця вивчає питання методології дослідження Східної Європи